Şeytan Nereden Geliyor

Bismillahirrahmanirrahim

Günümüz dünyasının insanı yaptığı güzel işlerin ve eserlerin yanında kendine zarar vermesi ile de ön plandadır.

İnsanın kendine zarar vermesi psikolojik bir sorundur. Bunun Toplumsal veya içsel birçok sebep ve nedenleri vardır. İnsan neden kendine zarar verir? Bu başlı başına bir konudur. Biz kendi sahamızla alakalı olarak içsel rahatsızlıkları tetikleyen olumsuz sebeplerden bir tanesi olan cin şeytanlarının Allah yolunu terk etmekle nasıl musallat olduklarını ve hayatımıza hangi yollardan girdiklerini bir nebze görmeye çalışalım. 

İnsana musallat olan şeytanın geliş yolları açık kaldığı müddetçe hayatın bütün sahasında bozulmasına hızlıca olacaktır. Bu da insana çok pahalıya mal olacaktır. Şeytanın insana zarar vermesi ancak içsel boyutta başlar sonra hayatın tüm alanlarına yayılır.

Şeytanlar evlere gelmeye başlayınca melekler evlerden çıkar. Peki ne olur? Evin enerjisi kaybolur. Evde bereketsizlik huzursuzluk kavga gürültü artmaya başlar. Çiftler arasında uçurum ve ayrılıklar başlar.

Şeytanın İnsanların evine gelmesinin sebepleri ve nedenleri vardır. Duvarlara çok sevdiğimiz insanların resimlerini asmak, evde hayvan ve insan heykelleri, figürler bulundurmak, evlerde köpek beslemek, meskenlerde içki bulundurmak ve içkili ortamlar düzenlemek.

Modern çağın getirmiş olduğu yapıyı evin her sahasına taşımak. Teknolojik yapının (İnternet ve televizyonun) bilimsel amaçların dışında kullanılması ve aile veya fertlerinden birine yapılan büyü veya sihir.

İnsan bir kere gaflete düşmeye görsün fasık Cinler hemen veya Şeytanlar perdeyi kaldırır vesveseyi arttırırlar. İnsanı kendi eliyle musibetleri işler  konuma getirirler birçok insana da zararlı bir pozisyon ve duruma sokarlar. 

İnsan kötü düşüncelere sahip olmaya başlar. Bu inancın da bozulmasına yol açar. Şeytanın verdiği vesveseye kapılmak her şeyi değiştirir. Bulunduğunuz hali farklı gösterir sizi çok farklı biriymiş siniz gibi size sunarlar. Sizi farklı bir misyonda göstererek ekabir olmanızı sağlarlar. Gurur ve kibirle hareket etmeniz şeytanın geliş yollarından biridir.

Kalemlerine kötüye kullanan sanatçılar, şairler ve gazeteciler bunlar da Şeytanın oyuncağı haline gelirler. Şehveti tasvir ederler ve şehveti kullanırlar. İnsanları ve toplumun helakine sebebiyet vermek için son sürat gayret sarf ederler. Bu da şeytanın geliş yoludur.

Haksız kazanç elde etmek, faiz yemek türündeki bir yaşam tarzı şeytanların sevdiği hayat anlayışlarından bir tanesidir. Hayatını değiştirmek açısından ve daha çok bir para kazanmak farklı şeyler öğrenip insanlardan farklı olduğunu düşünüp girilen büyü ve sihir yolu da şeytanın bir başka geliş sebebidir.

İnsan var olduğu müddetçe vesvesesi bitmeyecektir. Vesvese şeytanın silahlarından bir tanesidir. Önemli olan kişinin bu durumda kendisini vesveseye kaptırmamasıdır.

Kötü arkadaşlar, arzu edilmeyen ortamlarda bulunmak, batılı toplumların yaşam tarzına özenmek de şeytanın geliş yolları arasındadır.

Acımasız bir toplumun, zalim bir yapılanmanın getirmiş olduğu insanlıktan uzak bir ortamda mallar ve canlara kıyılması mukaddesatın çiğnendiği bir ortamın oluşması da şeytanın geliş yolludur. Bu amaçlar doğrultusunda çalışanlarda şeytanların askerleri ve uşaklardır.

Müslümanlar kuran ve sünneti yaşantılarından çıkardıklarında. Geriye zaten bir şey kalmamaktadır. Şeytan bu gibi insanlara çok rahatlıkla gelmektedir. Sapıklığa, iftiraya, haksız kazanca, helalleri ve haramları bir köşeye atarak yeni bir hayat tarzı oluşturup kafasına göre yaşaması da geliş yoludur. Din rafa kalktı insanlık da rafa kalkmıştır. 

Şeytanın tahtı her ne kadar deniz ortasında olsa da kuyruğu nefsi emmareyi karıştırmaktadır. Kişinin aklını karıştırıp yaşadığı ortamın dışında ki hayat tarzını büyüleyici etkileyici olarak sunmak şeytanın işleri arasındadır. Hedef para kazanmak zengin olmak ahlak, erdem, olmadığı putperestlik, menfaatperestlik, cimrilik, yalan gıybet gibi şeyler bu gibi kişiler için olmazsa olmazdır.

“Takvâ sahipleri, içlerine şeytandan gelen bir saptırıcı fikir doğduğunda O’nu düşünüp hemen gerçeği görürler.”Araf 201

Görüldüğü gibi şeytanın birçok silahı var müminin ise Allah’tan başka tutunacağı bir velisi yoktur. Allah’a sığınarak nefsin arzu ve isteklerini engelleyici bir eğitim sürecinden içsel bir eğitimden geçilmesi gerekmektedir.

İnsanlarımızın çoğunun içsel yani ruhi ve nefsi bir Manevi destek dayanışma  eğitime ihtiyacı vardır.

Bu yolun erkanını bilen, insanları istismar etmeyecek bir Mürşidi Kamile bağlanmak nefsi eğitimden veya içsel eğitimden geçmek şarttır. Aranılan huzur zenginlikte, parada, malda, mülkte değildir.

İslam’ın bizzat kendisindedir.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın