Şeytanın Çocukları

Bismillahirrahmanirrahim

Şeytana Nesil Ve Süre Verildi:

Birinci sura kadar yaşayacağı için, İblise nesil verildi.

قَالَ اَنْظِرْنٖى اِلٰى يَوْمِ يُبْعَثُونقَالَ اِنَّكَ مِنَ الْمُنْظَرٖينَ

Şeytan dedi ki: “(Öyle ise) bana insanların tekrar diriltilecekleri güne kadar süre ver.” Allah da, “Sen süre verilenlerdensin” dedi. Araf 14-15

İblisinin Çocuklarının Görevleri:

Hanzeb: Namazda vesvese verir. Namazda böyle bir şey hissedince Allah’a sığın.

Velhan: Temizlikte çok su kullandırarak vesvese verir. Çok su kullandırır, sonra da gülüp alay eder.

Zellenbur: Bu da çarşılarda esnafa bozuk mal satmayı, yalan yemini, malını methetmeyi, malın kusurunu gizlemeyi ve insanları aldatmayı güzel gösterir.

Vesnan: Uyku şeytanıdır. Namaz ve diğer ibadetler için kafayı ve göz kapaklarını bastırır, zina ve hırsızlık gibi haramlar için insanı uyarır.

Betr: Musibet şeytanıdır. Bağırıp çağırma, yüze tokat vurma gibi cahiliye adetlerini güzel gösterir.

Dasim: Yemek şeytanıdır. İnsan besmele çekmediğinde, onunla yemek yer, eve girer, yatakta uyur, besmele ile dürülmemişse elbiseleri giyer, kârı koca arasında düşmanlık meydana getirmeye çalışır.

Metun veya mesut: İnsanlar arasında yalan haberleri yayar, sonra onların aslı çakmaz. Kişinin her duyduğunu konuşması yalan olarak kendine yeter.

El Ebyaz: Peygamberlere ve velilere musallat olan şeytandır. Peygamberlere bir zararı dokunamaz, veliler ise onunla mücadele ederler. Allah’ın korudukları selâmettedir, korumadıkları ise sapıtırlar.

(Gazali’nin: Bidayet-ül-Hidaye-şerhi Kaynak: Tefcirut-Tesnim c.1 s.19.).

Şeytanlar kalplerde sakladığınız bilgileri yayarlar. Kalbinize ve beyninize zikirle ve Allah’a sığınmakla hakim olursanız sizden bilgi alamazlar.

Şeytan Ademoğlunu aldattığı ve vesvese verdiği hususlar vardır:

1-Küfür, şirk, Allah ve Resulüne asi gelme mertebesi,

2-Bidat meselesi Şeytanın arayıp da bulamadığı şeydir dini bozar,

3-Büyük günahlar,

4-Küçük günahlar,

5-Sevap ve ikabı olmayan mubahlarla uğraşır,

6-Faziletli amelden daha az faziletlisine sevk etmeye çalışır.

Şeytanın gayesi insanı dininden etmek Allah yolundan ve şükür yolundan uzaklaştıracak ameller içerisine sokmaktır. Şeytanın en çok hoşuna giden yuvanın yıkılması karı koca arasının açılması ile lutilik ve lezbiyenliktir.  Şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım.

ثُمَّ لَاٰتِيَنَّهُمْ مِنْ بَيْنِ اَيْدٖيهِمْ وَمِنْ خَلْفِهِمْ وَعَنْ اَيْمَانِهِمْ وَعَنْ شَمَائِلِهِمْ وَلَا تَجِدُ اَكْثَرَهُمْ شَاكِرٖينَ

“Sonra (pusu kurup) onlara önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım ve sen onların çoğunu şükreden (kimse)ler bulamayacaksın.” Araf 17

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın