Şeytanın İnsan Üzerinde Etkileri

Bismillahirrahmanirrahim

Şeytan kimdir,  insana fiziki bir zarar verebilir mi, şeytanın insan üzerindeki etkileri nelerdir?

Şeytan Kimdir :

Kur’an-ı Kerim’de, düşmanlığından sakınılması gerektiği belirtilen varlıktır Şeytan. Meleklerin yanında Azazil veya Haris olarak adlandırılan bir varlık bilgisi mevcuttur. Şeytan hayırdan ümit kesme ve pişman olma anlamlarını da ifade eder. 

Şeytan, Yüce Yaratıcının emrini ilk olarak reddetmiş, gazâba uğramış ve müflis durumuna düşmüştür. Bu sebeple kendisine iblis ismi verilmiştir. 

Meleklere: “Adem’e secde edin” demiştik. İblisten başka hepsi secde etmişti. O, cinlerden idi. Rabbinin buyruğu dışına çıktı. Ey insanoğulları! Siz Beni bırakıp onu ve soyunu dost mu ediniyorsunuz? Halbuki onlar size düşmandır. Kendilerine yazık edenler için bu ne kötü değişmedir!” Kehf:50

Şeytan İnsanın Bedenine Fiziki Bir Rahatsızlık Verebilir Mi:

Evet verebilir örneğin esnemek şeytandandır. Sabah namazına kalkamamak yine onun ense köküne atmış olduğu üç düğüm ile alakalıdır. İnsanın yemek yiyip de doymaması besmelesiz yemek yemeye başlaması onun yemeğin enerjisini almamasına sebebiyet verir. Yine banyo ve tuvaletlere dua edilerek girilmediği takdirde hadislerde buyurulduğu üzere duş alınan yere bevletmek gibi hallerde şeytanın çarpmasından bahsedilmektedir. Bunların çoğunluğu fiziki noktada insana etki ettiğini göstermektedir. Kişi halüsinasyon görmesine ruhsal yapısının bozulmasına sinir sisteminin zayıflatılmasına varıncaya kadar birçok konuda fiziki olarak insana zarar verebilecek yolları vardır.

Şeytan İnsan Üzerinde Etkileri Nelerdir:

Şeytan boş kuruntularla insanı oyalar,  Küfür, şirk, Allah ve resulüne asi gelme için vesveselerle kişiyi etki altına alır. Şeytan fısk ve masivaya sevk ettirir. Bidatlerin ortaya çıkmasında etkilidir. Büyük günahları işleme hususunda kişiye vesvesesini verir. Şeytan yine ağız kavgası, cedelleşme türünde kişiyi etki altına alarak  zarar verdirir. Şeytan insanın boş işlerle uğraşmasını sağlar. Küçük günahları insana önemsiz gösterir. Şeytan insanın fıtratına müdahale etmede etkili vesvesesini verir. Allah’ın yaratıp şekil verdiğini değiştirecek hamleler yaptırır.

Şeytan namazda kişiye etkili vesveseler verir. Faziletli ameller yaptırmaktansa faziletsiz amellere sevk ederek kişiyi hayırdan sevaptan mahrum eder. Şeytan secde ettirmemek için elinden geleni yaptırır. Şeytan insanı adaletten hak ve hukuktan uzaklaştırır. Şeytan mukallitlik yapmayı insanları güldürmeyi taklit yapmayı hoş gösterir. Şeytan değer yargılarını altüst eder. Dostların arasını açar. İnsanların korkularının ‘fakirlik, ölüm gibi’ çoğalmasını sağlar. Kişinin ibadetlerinin ve hatalarını muhasebesinde onun affedilmeyecek birisi olduğunu boşuna ibadet ettiğini kendisine vesvesesini vererek onu rahman’ın rahmetinden uzaklaştırır. Şeytan kumar, içki ve zinaya hoş gösterir unutkanlık yaptırır.

Allah bizleri şerrinden muhafaza eylesin. Rahmetinden uzaklaştırdığı gibi bizide ondan onuda bizden uzaklaştırsın. Rabbim kendisine yaklaştıracak ameller işlemeyi nasip etsin. Bizi dini üzere sabit kılsın.inş.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın