Şeytanın Kaçması

Bismillahirrahmanirrahim

Ezan Okunduğu Zaman Şeytan Kaçar

Sahihayn’da Ebu Hureyre (R.A.)’dan nakledildiğine göre, Allah’ın Resulü (S.A.V.) şöyle buyurmuştur: «Namaz için ezan okununca şeytan arkasını çevirir ve ezan okuyanları, seslerini duyuramamaları için bir itirazda bulunur. Namaza başlanınca da kişinin gönlüne girer önceden aklına gelmeyen şeyleri getirip (şunu hatırla, bunu hatırla.) diye. O derece ki kişi, kaç rekat namaz kıldığını bilemez.

Diğer bir rivayette, «Namaz için ezanı duyunca, sesini duyurmamak için mani gelmek ister, bitirince vesveseye başlar.» olarak geçer.

Diğer bir rivayette şöyle zikredilmektedir: «Müezzin ezan okuyunca, şeytan sırtını çevirir ve hızla kaçar.»

Ademoğlu Secde Yapınca Şeytan Kaçar

Ademoğlu secde yapınca şeytan ağlayarak ayrılır ve şöyle der: “Eyvah! Ademoğluna secde emredildi, yaptı ve cenneti hak etti. Ben emredildim yapmadım cehennemi boylayacağım.”

İbn Ebi’d-Dünya, bazı hadis Alimlerinin kendisine. Ubeydullah b. Mukşem’den şöyle naklettiklerini anlatıyor: «Şeytanı lanetlediğin zaman, lanetlendim der. Ondan (Allah’a) sığındığın zaman arkam kesildi, der. Secde ettiğin zaman da şöyle der: “Eyvah Ademoğluna secde emredildi, emri yerine getirdi. Şeytana emredildi, asi oldu. Bu sebeple Ademoğlu cenneti; şeytan da cehennemi hak ettiler.»

Şeytanın Namaz Kılan Kimseye Vesvese Vermesi, Aksırma Ve Esnetmesi:

Sahihayn’da, Abdullah b. Zeyd b. Asım el-Mezeni’den nakledilmiştir: Bir adam Hz. Peygamber (8.A.V.) namazda iken Kendinde bir şey hissettiğini şikayet edince, Allah’ın Resulü (SAV) şöyle buyurdu: “Hiç biriniz, bir ses duymadıkça, veya bir yel bulmadıkça namazdan ayrılmasın.”

Ebu Bekr b. Muhammed der ki: Bazı hadis alimleri Kays b. Es-Seken’den şöyle nakletmişlerdir: “Abdullah dedi ki, namazdayken şeytan birinizin yanına gelir, namazdan ayrılmaması onu bıktırınca, dübürüne ona-abdest bozuldu- hissini vermek için, üfler. Sakın bir yellenme bulmadıkça veya bir ses duymadıkça (namazdan) ayrılmasın.»

Abdullah der ki: «Şeytan Ademoğlunun damarlarında dolaşan kanların yerinde dolaşır. Sonra namazda onu yakalar, dübürüne üfürür, zekerini ıslatır. Ve (abdestin bozuldu) der. Sakın yel bulmadıkça, veya bir ses duymadıkça, yada bir yaşlık görmedikçe namazdan ayrılmasın.

Teberani, Mu’cem-i Kebir’inde Abdullah’dan naklediyor: “Harp zamanı uyuklamak Allah’dan bir emniyet ve sükunettir. Namazda uyuklama ise şeytandandır.” 

İyine Abdullah b. Mes’ud’dan naklediyorlar: «Namazda aksırmak şeytandandır.»

Kaynak: Ahkam’l-Mercan fi Ahkamil Can, İmam Şibli

50% LikesVS
50% Dislikes

One thought on “Şeytanın Kaçması

  • 30 Kasım 2020 tarihinde, saat 01:41
    Permalink

    Allah razı olsun bi siteyi hazırlayanlardan

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: