Singapur Cumhuriyeti

Singapur Cumhuriyeti

Adı Malayca “Aslanlar Şehri” anlamına gelir,Ülke Endonezya ve Malezya toprakları arasına sıkışmış küçücük bir ada devletidir. Malay Yarımadasının güney ucunda, ekvatorun 137 kilometre kuzeyinde yer alan Singapur’un kendisine ait 40 kadar adacıkla birlikte yüz  ölçümü yaklaşık olarak 719.9 km2  civarındadır. Başkenti yine Singapur’dur. Para birimi Singapur Dolarıdır.

SiNGAPURKuzeyde Malezya’nın Johor eyaleti, güneyde ise Endonezya’nın Riau Adaları ile çevrili, dünyanın az sayıdaki şehir devletlerinden biridir. Singapur Adasının uzunluğu, yaklaşık 43 km ve eni ise 22,5 km’dir. Singapur’un en yüksek noktası yaklaşık 177 metrelik Timah Dağıdır. Adada sadece Singapur Nehri bulunmaktadır. Nehir 3 km boyunca akar. Adada herhangi bir göl bulunmamaktadır.

Singapur, tropikal iklime sahiptir. Sıcaklık ve nem miktarı yüksektir. Yağışlar çok fazladır. Mevsimlere göre nem, ısı ve yağış değişikliği oldukça azdır. Genel olarak 4 mevsim hava güneşlidir. Bununla birlikte Kasım ayından Ocak ayına dek süren kuzeydoğu musonları boyunca oldukça fazla sağanak görülür. Ülkede neredeyse hiç kar yağmaz.

 

Kısaca Singapur Tarihçesi

Singapur’un tarihi 11. yüzyıla dayanmaktadır. 1613 yılında Açeli akıncıları tarafından yıkılana dek önemli bir liman kenti haline gelmişti. Stamford Raffles’ın 1819 yılında İngiliz limanı kurmasıyla Singapur’un modern tarihi başladı. İngiliz sömürgesi altında Hindistan-Çin ticaret merkezi ve Güney Asya antrepo ticaret merkezi olmasıyla önem kazandı. 

Malaya Federasyonu’nun 1895’te kurulmasıyla Singapur, Malezya’dan ayrılmasıyla günümüz bağımsız Singapur’unun temelleri atılmış oldu. II. Dünya Savaşı sırasında Singapur, Japon İmparatorluğu tarafından işgal edildi. Savaş sona erdiğinde Singapur, kendi öz yönetimini alana kadar İngiliz kontrolü altına girdi. 1946’da Singapur, Malezya’dan bağımsız bir Britanya Kraliyet Kolonisi oldu. 

Kolonilerin bağımsızlıklarına kavuştukları bu dönemlerde Singapur Malezya Federasyonu’na katılmış, daha sonra sosyal huzursuzluk ve iktidardaki Singapur Halk Hareketi Partisi ve Malezya İttifak Partisi arasındaki anlaşmazlıkları Malezya ile Singapur’un ayrılığı sonuçlandı. Başbakan Lee Kuan Yew, Singapur’u federasyondan çıkararak 9 Ağustos 1965 tarihinde tam bağımsız bir cumhuriyet statüsüne kavuşturdu.

31 yıl başbakan olarak görev yapan ve Singapur’un bağımsızlığını kazanmasından sonraki 25 yılın deneyimini yaşayan Lee Kuan Yew, 1990’da görevden çekilerek yerini Goh Chok Tong’a bıraktı.

Singapur Nufus Ve Dini Hayat

2014 yılı Haziran ayı sonu verilerine göre Singapur’un nüfusu 5.469.724 kişidir. Bunun yaklaşık olarak 3.870.739’u Singapur’un yerleşik nüfusunu oluşturur. Nüfusun % 74’ünü Çinli, % 13’ünü Malaylar ve % 9’unu Hintli, gerisini de diğer azınlıklar oluşturur. ikinci büyük grup olan Malaylar ise   Malay dilini konuşurlar ve tamamına yakını Müslümandır. 

Din bakımından halkın %33,2’si Budist, %18.8’i Hristiyan, %14’ü Müslüman, %5’i Hindu, %10’u Taoist ve geri kalan %0,6’sı diğer dinleri oluşturur. Bir dine ait olmayan kişiler ise toplumun yaklaşık %20’sini oluşturmaktadır.

Din ve dil farklılıklarının büyük boyutlara ulaşması üzerine Singapur hükûmeti, Malay dilini millî dil îlan etti. Diğer Mandarin (Çin lehçelerinden bir kısmı), Tamil ve İngilizceyi de resmî dil olarak kabul etti.

Singapur Ekonomi

Singapur ekonomisinin büyük bir kısmı ticarete dayanır. Ayrıca ulaştırma, bankacılık, sigortacılık, haberleşme, tamirat ve depolama gibi hizmetlerden de önemli ölçüde gelir elde edilmektedir. Singapur ekonomisinin dayandığı diğer önemli gelir kaynağı endüstridir. 

Singapur’un önde gelen endüstri dalları; gemi yapımcılığı, petrol rafinerileri, elektronik aletler, tekstil, gıda ve kereste endüstrisidir. Turizm ülke için önemli bir gelir kaynağıdır. Balıkçılık da, özellikle son zamanlarda ülke ekonomisine önemli ölçüde gelir sağlamaktadır. Ayrıca Singapur, üst üste dördüncü kez iş seyahati yapanlar için en pahalı şehir olma özelliğini sürdürmektedir. 

Yasaklar Diyarı Singapur

Dünyanın en refah seviyesi yüksek olan ülkelerinden bir tanesidir. Singapur’da çok katı kurallar var. Bir araba satın almak için yalnızca paranız yetmiyor. Öncelikle kendinize daima kullanacağınız bir park yeri belirlemeniz gerekli. Aracınızı temiz tutup gerekli bakımlarını yaptırmazsanız, yoksa size  para cezası kesilir. Para cezaları yalnızca bunlarla sınırlı değil. Dünyanın en güvenli ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alan Singapur’da, kuşlara yem vermek, sakız çiğnemek ve ülkeye sakız sokmak, yere sigara atmak, bağırmak, korna çalmak yasaktır. Singapur çok temiz bir ülkedir neden derseniz bu yasaklardan anlaşılabilir. Modern ve temiz şehrin kurallarına uymamak, cezalara maruz kalmak demektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir