Şizofren Rahatsızlığı

İnsanın güçlü ve sağlıklı bir yapısına sahip olması çok önemli bir nimettir. Ruh ve akıl sağlığı ihmal edilmemelidir. Ruh ve akıl sağlığını tehdit eden bir hastalık olan  “Şizofreni  nedir” akıl hastalığı olarak bilinmektedir.

Şizofren Belirtileri Nelerdir?:

Şizofren rahatsızlığı belirtileri göstermeye başlayan kişinin kendi durumunu tartması, isabetli sonuçlara varması mümkün değildir.

  • Yaygın olarak şizofreni hastaları, kafalarının içlerindeki sesler duyduklarını ifade ederler.Bu sesler tarafından yönetildiklerini,
  • duygularının ve düşüncelerinin kontrol edildiğini, fikirlerinin çalındığını söylerler.
  • kişi çevresindekilerin kendisine düşman olduğuna, izlendiğine, herkesin kendi hakkında konuştuğuna ya da çevresinde tam anlayamadığı” bir şeylerin döndüğüne” inanabilir.
  • Bu düşünce bozukluğu sarsılmaz, değişmez derecede güçlüyse ” hezeyan ” Bireyin şizofreni olduğunun en net belirtisi, hastanın gördüğü halüsinasyonlardır.
  • Hasta, ev içindeki sorumluklarını yerine getiremeyebiliyor. Bu durum, çoğu zaman yakınları tarafından tembellik hatta şımarıklık olarak görülür.
  • Bazı hastalarda konuşma miktarının azaldığı, kendine bakımın gerilediği gözlenir. içe kapanıklık başlar.
  • Kişisel temizliklerini yapamaz hale gelip iç kapanıklık ve kopmalar yaşamaya başlar ve intihar etme hissiyatı çoğalır.
  • Hastanın hareket bozukluğu yaşadığı uzun süre aynı noktada sabit kaldığı katatonik şizofreni bireyin gündelik hayatına devam etmesine engel olur.

Şizofren Hangi Yaşlarda Görülür?:

Şizofreni genellikle genç yaşta, sıklıkla 18-25 yaş döneminde başlar. Bu aralığı 15-45 yaş olarak genişletmek de mümkündür. Ancak hastalığın erken belirtileri aylar hatta yıllar önce ortaya çıkar.

Şizofreni Tipleri Nelerdir?:

Halüsinasyonlar, hezeyanlar, şüphecilik gibi semptomlara sahip hastalar paranoid şizofreni türüne dahildir. Bu hastalar belirtileri gizler ve hasta olduklarını kabul etmez. Davranışlarında aşırı duyarlılık, düşünce akışında ve konuşmada bozukluk yaşayan hastalar disoganize şizofreniyle mücadele etmektedir ve içlerine kapanma, dış dünyadan soyutlanma sık sık görülür.

Neler Yapılmalıdır:

şizofren tanısı doktorların oluşturacakları bir heyetle yapılacak test ve tetkiklerle ortaya çıkar. Beklentiler ve hayatın zorlukları karşısında aile ortamı ve sosyal cevre bu hastalıklar için tetikleyici etkenler arasındadır. yaşanan hormanal ve fiziksel değişimlerin  yanı sıra stresinde tetikleyici etkisi vardır.

Şizofreni hastası da tedavi ekibiyle ilişkisini kesmez, ilaçlarını aksatmazsa durumuna uygun bir işte çalışması, çevresiyle ilişkilerini geliştirmesi mümkün olacaktır. Bu rahatsızlıkla mücadelede aileye ve şahsı tanıyan tüm insanlara görevler düşmektedir sevgi ve merhamet ilgi ve alaka aile beklentilerini iyi ayarlamalı yoksa bu olaylar aileninde psikolojik yapısının bozulmasına sebep olur.

Saymış olduğumuz bu özellikler genellikle cinni rahatsızlık bulunan hastalarda mevcuttur. Bu gibi hastalara kuran dinletisi ve tedavi edici terapiler uygulana bilir. Allah şifa verendir.

Diğer Yazılar:

Şizofren Birini Korkmadan Nasıl Bakarız 

Şizoid Kişilik Bozukluğu

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın