SOLUNUM YOLUNA YABANCI BİR CİSİM KAÇARSA

Solunum yollarına (burun veya nefes borusuna) yahut boğaz kaçan şeyler genellikle yiyecek maddeleridir. Bundan başka -bilhassa çocuklarda- toplu iğne, madeni paralar, boncuklar, düğmeler ve benzeri şeylerdir

* Eğer yabancı cisim buruna kaçmış ise; kazazedeyi hızlı bir şekilde -burun deliklerini açık tutarak- sümkürtünüz. Yabancı cisim, kaygan sümük maddesi ile birlikte dışarı çıkacaktır.

* Yabancı cisim nefes borusuna kaçmış ve kazazede buna rağmen nefes alabiliyor ise burun deliklerini kapatarak hızlıca öksürmesini söyleyiniz. Eğer cisim öksürük ile birlikte çıkmaz ise başka bir şeyle çıkarmaya çalışmayınız. Kazazedeyi en yakin hastaneye götürünüz.

. Yabancı cismin nefes borusuna kaçması soluk alamıyor ve morarmış ise -Çocuk ise karım üzeri dizinize veya kolunuza yatırınız.

-Yetişkin ise yere yatırıp başını yana çeviriniz

– Kürek kemikleri arasına elinizin ayası ile birkaç defa darbe halinde vurunuz.

* Yabancı cisim çıkmaz ve kazazede hala soluk alamaz ise, yapay solunum uygulayınız.

* Derhal doktor çağırınız.

YABANCI MADDE YUTULMUŞ İSE

Eğer yabancı bir madde (yiyecekler dışında) yutulmuş ise ki bunu genellikle küçük çocuklar yapar- kazazedeyi hemen doktora götürünüz.

DİKKAT: Çocuğa hiçbir yiyecek, içecek veya müshil şurubu vermeyiniz. Korkutmadan ve tehdit etmeden ne yuttuğunu söyletmeye çalışınız.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın