SUDA BOĞULMA KAZALARI

Suda boğulma kazaları, zannedildiği gibi daha çok acemi yüzücülerin veya yüzme bilmeyenlerin değil: kendisini iyi yüzücü en gösterişte hevesli kişilerin başına gelmektedir.

İstatistik; boğulma vakalarının ancak yüzde beşinin gerçek kaza niteliği taşıdığını göstermektedir

DİKKAT

Tanımadığımız bir bölgede suya tek başınıza yüzmeye gitmeyiniz. Dibini bilmediğiniz bir suya tepe üstü dalış yapmayınız. iyi bir yüzücü olduğunuzu ispatlamaya çalışmayınız. Tehlikeli numaralar yapmaktan ve uzaklara açılmaktan kaçınınız.

* Deniz yatağı ve deniz simidi gibi içi hava doldurulmuş plastik yüzücülere güvenip kendinizi denizin kucağına bırakmayın Siz farkında olmadan, rüzgar ve akıntı, üzerinde güneş banyosu yaptığınız plastik yatağı veya botu uzaklara sürükleyebilir.

* Tek başınıza yüzerken sürat motorlarına dikkat ediniz. Motor sürücüleri, tek kişiyi zor fark ederler.

* Tekne kullanıyor iseniz; mutlaka yanınıza cankurtaran yeleği alınız.

* Şaka niyetiyle de olsa, hiç kimseyi habersiz suya itmeyiniz.

* Suya birden bire dalmayınız. Su ile vücudunuz arasındaki ısı farkı çoğu zaman fenalaşmanıza ve paniğe kapılarak boğulmanıza sebep olur.

* Yüzerken, küçük çapta da olsa, fenalık hissettiğiniz an sudan çıkınız.

* Boğulmak üzere olan ve çırpınan birini gördüğünüz zaman bu konuda tecrübeniz yoksa, kurtarmak için suya dalmayınız. Zira boğulmak üzere olan kazazede, can havliyle size tutunmaya çalışacak ve sizin de kendisi ile birlikte boğulmanıza sebep olabilecektir.

Neler Yapabilirsiniz?

* Boğulmak üzere olan birini gördüğünüz zaman elinizin altında ve çevrenizde onu kurtarmada işe yarayacak ne varsa kullanınız. Bir dal uzatabilir, bir tahta parçası veya can simidi atabilir bir halat kullanabilirsiniz.

* Elinizden hiçbir şey gelmezse bağırarak başkalarından imdat isteyiniz.

KAZAZEDE SUDAN ÇIKARILDIKTAN SONRA

Sudan kendi başına çıkan veya kurtarılan bir kazazede değişik durumlar altında olabilir:

– Bayılmamıştır ve solunum yapmaktadır: Kazazede kendisinde imiş gibi görünmekle beraber şok geçiriyor olabilir. Telaşa kapılmayınız ve hastanın moralini düzeltici telkinde bulununuz. Üzerine battaniye, ceket, kazak gibi şeyler örterek vücudunu sıcak tutunuz. Öksürük nöbeti geçiriyor ise ve yüzü de morarmış ise mutlaka doktor çağırınız. Çünkü bu belirtiler, yuttuğu suyun yanlışlıkla akciğerlerine gittiğini göstermektedir.

-Bayılmıştır fakat solunumu normaldir: Onu boylu boyunca uzattıktan sonra vücuduyla birlikte başını yana çeviriniz. Böylece yuttuğu suyu çıkarmasını sağlamış ve akciğerlere kaçmasını öğrenmiş olursunuz.

-Bayılmıştır ve nefes alması da durmuştur: Kazazedeyi boylu boyunca yere uzatınız. Ensesinin altına bir ceketi veya kazağı katlayıp koyunuz ve başını geriye yaslayınız. Böylece nefes almasını kolaylaştırıcı pozisyona getirmiş olursunuz. Ondan sonra yapay solunuma geçiniz. Eğer kalbi de durmuş ise; doktor gelinceye kadar yapay solunumla kalp masajını birlikte tatbik ediniz

Boğulan bir kimsenin kendine gelmesi saatler sürebilir. Çünkü soğuk bir vücut, oksijeni beyine çok geç ulaştıracaktır. Bu sebeple, kazazedeye yapay solunum uygularken vücudunu da sıcak tutmaya çalışınız.

İKAZ: Günün kahramanı olmak için, doktora haber vermeye lüzum görmeksizin kazazedeye yardıma koşmayınız. İlk yapacağınız iş (hele solunum ve kalp durmuş ise) doktor çağırmaktır. Yapay solunuma ve kalp masajına ancak doktoru beklerken teşebbüs etmelisiniz.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın