Tarikat ihvanları ile Sohbet

Tarikat ihvanları ile Sohbet

Böyle olanlarla sohbet (arkadaşlık, görüşmek, beraber bulunmak), onları kendine tercih etmek, onlara ikramda bulunmak, mürüvvet göstermek, onlardan meydana gelecek kusur ve kabahati af etmek, hizmet şartı ile onlarla bulunmak, yani hiç birinin kendine hizmet etmesini istememek, onlardan birini kendine hizmet için çağırmamak, buna karşılık hepsinin kendi üzerinde hizmet hakkı vardır, onlara hizmet etmeye borçludur görmek ve haklarını yerine getirmekte kusur etmemek iledir.

Bu kardeşlerinin her söz ve işlerinde uygunluk göstermek, onlarla bulunduğunda şuna buna karışmayıp, daima kendi haliyle meşgul olmak, onlara mazeret beyan etmek, onlara muhalefet etmemek ve onlarla fena geçinmemek, münakaşa ve kavga etmemek, ayıp ve kusurlarını görmemezlikten gelmek bu kardeşlerle sohbet etmenin edeplerindendir.

Daima bu kardeşlerinin kalplerini muhafaza etmelidir. Onların iyiliğini kötü gördükleri, beğenmedikleri şeylerde görse de, onların kötü gördükleri şeyi işlemekten sakınmak uygun olur. Bu kardeşlerinden birine kalbinde kin ve düşmanlık beslemek layık değildir kardeşlerinden biri ona gücense, gücenmesi giderilinceye kadar, onun ahlakı ile ahlaklanmalı, meşrebince, gitmeli, eğer bu şekilde giderilmezse, hatırı kazanılcaya kadar ona ihsan ve tevazuu arttırılmalıdır.

Bu yoldaki kardeşlerinin birisi tarafından ayıplansa, gıybet edilse veya bir başka sebeple kalbi kırılsa, gönlünde elem ve keder duysa, bunu açığa vurmamalı, kendini ayıplandığı şey’in karşısında görmelidir.

Kaynak: El-Gunye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir