Tarikatın sırrı derslere sarılmakla elde edilir

Tarikatın sırrı derslere sarılmakla elde edilir

Mürşitten alınan vird(ders)lerini mürid usanmadan, belirlenen zaman içerisinde yerine getirilmelidir. Mürid şeyhinin himmetini ve açılacak sırları verdiği vird(ders)lerin yapılmasına bağlamıştır. Vird(ders)ini terk eden mürid şeyhi ile olan ahdini bozmuştur. Şeyhler icma etmişlerdir ki; mürid vird(ders)ini terk ettiği gün mürşidin himmeti ve yardımı ondan kesilmiştir.

Tarikat yolu, tasdik, cehd, gözü kapatma, kalbini, dilini ve ırzını temiz tutup amel yapma yoludur. Kim bunlardan birine muhalefet ederse tarikat yolu onu zorlayacaktır. Mürid eğer sadık ise kalıptan kalbe (gönle) geçiş yapmalı, faidesiz tartışmaları, süslü konuşmalarla uğraşmamalı genelde sükutta kalmayı tercih etmelidir. Niyetini her zaman samimi kılmalıdır ve tarikatın edep gemisine binmelidir. 

Bu yol kolay değildir zordur. Tuzakları çoktur, çoğu mürid bu yolda dökülür. Çakalı, akrebi ve yılanı bu yolun eksik olmaz. Günü Allah’a isyan içerisinde geçirenlerle birlikte geçirip geceleride Allah’a yakınlık arzusu içinde olmak nasıl izah edilebilir? İşittiğiniz galiz sözler ve küfürlerle aşkın incilerini nasıl toplayacaksınız sizi bunlar etkilemiyor mu? Sadık olanlardan olmak istiyorsan aşırı dünya isteklerinden kesilmek zorundasın ve vird(ders)lerine sarılmalısın. 

Hayal peşinde koşan, uydurduklarını süsleyerek anlatanlardan uzaklaşmalısın. Kalbini dirilmek için gayretli olmak istiyorsan bunu yapmalısın. Bu gibi kişilerle oturmak kalbi öldürür. Sen tarikat yolunun acılarını ve tatlılıklarını tatmış olanlarla olmaya gayretli olmalısın.

Kalp, eğer zikir esnasında Allah’tan başkasına üns duyuyor ve yönleniyor ise, kalb lezzeti başka şeyler de arıyorsa ölüdür. Zikir esnasında üns sizi Allaha yaklaştırıyorsa bu rıza alametidir. Mürid sohbetlerde anlatılan makamlar ve haller ile ilgili hevese kapılmadan kendi nefsini kınayarak ben kim o makamlara ulaşmak kim deyip yola devam etmelidir.

Aşırı şekilde dünya hevesi içerisinde olmadan kanaat üzere bulunmalı, kendisine verilen vird(ders)in yapılması için azimli ve istekli olmalıdır. Huzurda bulunmak, seccadede oturup, tesbih etmek müridin her şeyidir. Sır huzurda zikir ve vird(ders)lerin çekilmesi esnasında açılır. Uyumaz ve yenilmez değilsin sen acizsin Allah koruyup kollamazsa sen bir hiçsin. Gayretin matlubuna ulaşıp yanağını eşiğine koymak ve o anı ömründe bir defa da olsa tatmaksa Vird(ders)lerine sarıl ki sırrı elde et…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir