TCG Muavenet’in Vurulması

TCG Muavenet (DM-357), Vurulması

TCG Muavenet ABD Deniz Kuvvetleri’nden Türk Deniz Kuvvetleri’ne devredilen Allen M. Sumner sınıfı muhribinden tadil edilen mayın döşeme muhribi,1942 yılında inşa edilmiş ve 1972’de Türkiye’ye verilmiş ve Muavenet olarak adlandırılmıştır. Muavenet muhribi aynı adı taşıyan üçüncü gemidir.

Ege Denizi’nde gerçekleştirilen NATO Kararlılık Gösterisi-92 Tatbikatı sırasında 1 Ekim 1992’de USS Saratoga (CV-60) uçak gemisinden atılan 2 adet Sea Sparrow füzesi ile vurulmuştu.

Bu olayda gemi komutanı Kurmay Yarbay Levent Kudret Güngör, Uçaksavar Yardımcı Subayı Teğmen Alper Tunga Akan, Telsiz Astsubayı Serkan Aktepe, İkmal Çavuşu Mustafa Kılıç ve Er Recep Atak hayatını kaybetti ve 22 asker de yaralandı. 

Dönemin ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Lawrence Eagleburger “Geminizi batırdık özür dileriz”  diyerek olayın kaza olduğunu açıkladı. Ancak kaza açıklaması “Saratoga mürettebatının iki atışının da tam isabet kaydetmesi; “Sea Sparrow” füzelerinin ateşlenmesi için 6 ayrı karara ihtiyaç olması, ayrıca bu işlemlerin ayrı ayrı odalarda bulunan personel tarafından yapılmakta olması” nedeniyle füzelerin peşpeşe kazayla ateşlenmesi kamuoyu tarafından inandırıcı bulunmadı ve olayın kasten yapıldığı düşünüldü. 

Bu elim olaydan sonra ABD Türkiye’ye 8 adet Knox sınıfı firkateyni Türkiye’ye tazminat olarak verdi. Tazminat olarak verilen 8 gemi hurda konumundaydı. Bu gemiler için ABD daha sonra, kira bedeli ve bilahare satış parası istenir ve alınır. Muavenet gemisi, onarılamayacak derecede hasar gördüğünden: hurdaya çıkarılmıştır. Knox sınıfı firkateynler daha önce de Türkiye’ye teklif edilmiş ve bakım masrafları ve ömürlerinin dolmuş olması nedeniyle kabul edilmemişti. ABD yetkilileri tarafından ölen personelin ailelerine tazminat ödendi.

Prof. Dr. Hasan Köni tarafından aktarılan bilgiye göre Emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu döneminde Kuzey Irak’ta icra edilen terör operasyonu sırasında Türk askerlerine ateş açan 2 ABD helikopteri karşı ateşle düşürülmüş buna mukabil olarak da TCG Muavenetin batırılması, düşen 2 adet ABD helikopterine karşılık yapılmıştır denilmektedir.

Bu olayı, aydınlatacak siyasi irade ne yazık ki Türkiye bulunamamış aksine olayın Türkiye tarafından örtülmeye çalışıldığı ve üzerine gidilmediği gözlemlenmiştir. Türk insanın vicdanların rahat etmesi için bu olayın aydınlatılmasını beklemektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir