Tecelli

Bismillahirrahmanirrahim

Tecelli Nedir?:

Allah’a yönelenlerin kalplerine Hakk’a yöneliş nurlarının doğmasıdır. Tecelli açılma görülme demektir. Tecelli Kula mükaşefe ile sırların açılmasıdır.

Nuri der ki: “Allah yaratıklarına yine yaratıklarıyla tecelli eder ve yine yaratıklardan yaratıklarıyla gizli kalır.” 

Vasıti der ki: “İşte o zarar ve aldanma günüdür.” Tegabün:9 ayetindeki Hakk ehlinin “Tegabün” ve aldanması fena, rü’yet ve tecellileri ölçüsünde olacaktır.” 

Nuri der ki: “Güzellikler Onun tecellisiyle oluşur ve güzelleşir. Onun setriyle de kubh ve çirkinlikler meydana gelir.” 

Kudreti ilahiyenin eserlerinin eşyada görünmesi gaipten gelen kalbe zahir olan nurlar içinde kullanılır tecellinin nasıl meydana geldiğini Allah’tan başka kimse bilemez alem tecellinin ruhumu anında hadis ve mevcut olan ondan sonra aslına dönerek fani fanidir fakat bu tecelliler o kadar sür’atli ve daimi diyor ki iki tecelli arasında hiçbir fasıla hissedilmez durum böyle devam ettiğinden biz mevcudatı daima sanırız tecellide gaipten şehadet alemi ile karanlıktan aydınlığa çıkış söz konusudur. Meczub olan kimselere Hakkın tecellileri kendisine seyru süluksüz olarak zuhur eder.

Tecelli-i ef’âl: 

Hakk Tealanın fiillerinden birinin kulun kalbine açılmasıdır. Bu mertebedeki salik “Lâ fâile illallah” sırrına erip bütün fiilleri Haktan bilir. 

Tecelli-i esma: 

Hakk Teâlâ’nın esma-i hüsnasından bir ismin salikin gönlünde yer etmesidir. Böyle bir tecelliye mazhar olan kimse, o ismin nurları altında şaşkınlığa düşer. 

Teselli-i sıfat:

Hakkın sıfatlarından birinin kulun kalbine açılmasıdır. O sıfatın bazı eserleri Cenab-ı Hakkın fazlıyla kulda zahir olur. Mesela Hakkın “Semi” sıfatıyla tecelli ettiği bir kul, cansız varlıkların bile söz ve tespihini duyar hale gelir. 

Tecelli-i zat : 

İlahi zatın zatı için tecellisidir. Bu tecelli kulların idrakinin üstündedir.

Kaynak : el-Luma ‘İslam Tasavvufu’ Ebu Nasr Serrac Tusi

 

100% LikesVS
0% Dislikes

Bir Cevap Yazın