Terrakotta Ordusu

Terrakkotta Ordusunun Gizemi

Toprak Askerler ya da Terrakotta Ordusu “asker ve at cenaze heykelleri”, ilk Çin imparatoru Qin Shi Huang’ın mezarında bulunan terrakotta heykeller. MÖ 210 tarihinde yapılmış olan heykeller, 1974’te Çin’in Shaanxi eyaletine bağlı Xi’an yakınlarında bir çiftçi tarafından bulunmuştur. Ordunun “İlklerin imparatoru” olarak bilinen Qin Shi Huang’ın mezarını koruduğuna inanılır. Toprak Askerlerin inşası eski Çin Hükümdarı Qin Şhi Huang’ın ölümüyle ilişkilendirilmiştir.

Çin’deki tüm beylikleri yenip Savaşan Devletler dönemine son veren Qin Shi Huang, Qin Hanedanını kurarak kendini imparator ilan etmiştir. Tarihçi Si Maqian’in kaydettiğine göre, Qin Shi Huang henüz hayattayken MÖ 246 yılında başlanan mezarının inşası 30 küsür yıl sürmüş, inşaatta 700 bin kişi çalıştırılmıştır.

Hepsi Tarihin Akışını Değiştirmiş, Görünce Hayret Edeceğiniz 12 ...Çin’in Shaanxi eyaletinin Xi’an kenti civarındaki Lishan bölgesinde bulunan mezarın temeli dörtgen şeklinde, güneyden kuzeye 350 metre uzunluğunda, doğudan batıya 345 metre genişliğindedir; 76 metre yüksekliğinde toprak bir piramit şeklindedir.

Boyları 183-195 santimetre arasında değişen bu heykel askerlerin her birinin yüz ifadesi farklıdır. Kazı alanında çoğu hala toprak altında 8000 asker, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası, 150 süvari atı bulunduğu tahmin edilmektedir.

Heykeller üzerinde yapılan çalışmalarda çeşitli bulgular bulunmuştur. Bu bulgulara göre Terrakkotta ordusunun gizemini çözmek de önemli aşamalar kaydedilmesine sebep olmuştur. Heykellerden otuza yakınının  kulakları üzerinde yapılan incelemede her birinin farklı insanlar olduğu ortaya çıkmıştır. Yine bu insanların kulaklarının neredeyse parmak izi kadar farklılık gösterdiğini ve heykellerde her bir kulağın biriçik olduğunu yetkililer ifade etmişlerdir. Buda heykellerinin fabrikasyon olarak üretilmediğinin de aynı zamanda bir delili olmaktadır.

Qin Shihuang Mezarı ve Terra Cotta Ordusu, 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesine alınmıştır. Bugün Toprak Askerlerin bulunduğu alanın genişliğinin 15’km’yi bulduğu söylenmektedir. Alanın bir bölümü turistik gezilere açık olmasına rağmen diğer bölümlerinde çalışmalar devam etmekte ve nekropol’deki bu arkeolojik çalışmaların 2020 yılı içinde bitmesi planlanmaktadır. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir