Tespih Namazı

Tespih Namazı:

Ömürde bir kez olsun kılınması tavsiye edilen mendup bir namazdır. Peygamberimiz amcası Abbas’a “Bak amca sana on faydası olan bir şey öğreteyim; bunu yaparsan günahlarının ilki-sonu, eskisi-yenisi, bilmeyerek işlediğin-bilerek işlediğin, küçüğü-büyüğü ve gizli yaptığın-açıktan yaptığın on türlü günahını Allah bağışlar” diyerek bu namazı tavsiye etmiş ve öğretmiş, Abbas bunu her gün yapamayız deyince Peygamberimiz, bu namazın haftada bir, ayda bir, yılda bir veya ömürde bir defa kılınmasının yeterli olacağını belirtmiştir (Ebû Dâvûd, “Tatavvu’”, 14, “Salât”, 303; Tirmizî, “Salât”, 350, “Vitr”, 19).

tesbih namazı ile ilgili görsel sonucuTesbih namazı dört rekat olup şöyle kılınır:

Allah rızası için namaz kılmaya niyet edilerek namaza başlanır. Sübhaneke’den sonra 15 kere “Sübhanellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilahe illallahü vallahü ekber” denir. Sonra euzü besmele çekilir, Fatiha ve sure okunduktan sonra 10 kere daha tespih edilir yani “Sübhanellahi ve’l-hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber” denilir.

Bu tespih, rükuya varınca 10 kere, rükudan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylece her rekatta 75 tespih yapılmış olur. İkinci rekata kalkılınca yine 15 kere tespih okunur, ardından geri kalan kısım aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekat tamamlanmış ve toplam üç yüz tespih edilmiş olur. Aslolan herkesin bu namazı tek başına kılmasıdır.

Tespih namazında sehiv secdesini gerektiren bir şey olursa, sehiv secdesi normal olarak yapılır, o secdelerde bu tespih yapılmaz.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın