Tevbe

Sufilerin en çok üzerinde durdukları noktadır. Tevbe, dinin çirkin gördüğü şeylerden güzel gördüğü şeylere dönmektir. Günahtan sevaba, isyandan itaate dönmek gibi. Tevbe, Hakk yolcularının bu kutlu yolda karşılaştıkları ilk makam, ilk duraktır.

اِلَّا الَّذٖينَ تَابُوا مِنْ بَعْدِ ذٰلِكَ وَاَصْلَحُوا فَاِنَّ اللّٰهَ غَفُورٌ رَحٖيمٌ

3.89 – Ancak bundan sonra tövbe edip kendilerini düzeltenler müstesnadır. Şüphesiz Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

وَالَّذٖينَ عَمِلُوا السَّيِّپَاتِ ثُمَّ تَابُوا مِنْ بَعْدِهَا وَاٰمَنُوا اِنَّ رَبَّكَ مِنْ بَعْدِهَا لَغَفُورٌ رَحٖيمٌ

7.153 – Kötülükleri işleyip de sonra ardından tövbe edenler ile iman(larında sebat) edenlere gelince şüphe yok ki, Rabbin ondan (tövbeden) sonra elbette çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

Bir defasında peygamber efendimiz sav. “ Günahından tevbe eden, hiç günah işlememiş gibidir.” Buyurmuşlar ve bakara 222 “ Allah tövbe edenleri sever, temizlenip tertemiz olanları sever.” Bunun üzerine efendimize tevbenin alameti sorulmuş, o “ pişmanlıktır” diyerek cevaplamıştır.

Tövbe kulun derin uykudan uyanması kötü haline vakıf olması demektir. Bu hal kendisinde Allah’a karşı tövbe arzusunun çoğalmasına sebep verir. Eğer samimi ise Allah ona tövbeyi nasip eder.

Kul, iradesini tam manasıyla teslim edememiş ve devamlı hataya günaha düşüyor ve her defasında tevbeye sarılıyorsa ümit edilir ki az çoğun göstergesidir. Diyerek İnş. Hakiki manada tövbeye ulaşır.

Tövbe edenin durumu üçe ayrılır, ceza korkusuyla Allah’a rücu eden kimseye  “tevbe sahibi” denir. Sevap ümidiyle Allah’a yönelene “ İnabe sahibi”, ceza ve sevap arzusu olmaksızın sırf ilahi emri yerine getirmek için Hakk’a teveccüh edene ise “ evbe sahibi “ denir.

İnsan kendisinin ölüm gelinceye kadar, salih amel işleyemediği endişesiyle yaşaması güzeldir. Her hususta böyle olmalı tövbede aynı şeyi hissetmeli ve devamlı tevbe eden olmalıdır. Zaten peygamber efendimiz sünnetlerinden biride günde yüz kere tevbe ve istiğfarda bulunmaktır.

Seyyid Abdulkadir Geylani (Ks) el-Gunye kitabında tevbe bölümünden bir özettir.

Tevbe samimiyetle dönmektir. Tevbe dili, kalbi tüm azaları tutar ateşi aşkla yakar cehennem ateşinden uzak tutar. Tevbe edildiğinde küçük büyük diye ayırt edilerek ayrım yapılmaz. Günahın küçüğü büyüğü olmaz. Allah’ın yasak ettiği herşey günahtır.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın