Trabzon’un Fethi

Trabzon’un Fethi

Fatih, Trabzon’u karadan ve denizden kuşattı. Zor durumda kalan Rum kralı şehri teslim etti. Böylece Trabzon Osmanlı topraklarına 15 Ağustos 1461 katıldı.

15 Ağustos 1461 günü başarı ile sonuçlanan kuşatma ile  Osmanlı Devleti Trabzon’un Fethini gerçekleştirdi. Trabzon İmparatorluğu kuşatma altında iken İmparator David Megas Komnenos’un  Osmanlı ordu ve donanmasına karşı yaptığı ittifaklara güvenerek bir strateji geliştirmişti. Ancak bu ittifaktan beklenen takviye güç ve yardım sonuçsuz kaldı. 

Osmanlı kuvvetleri surlarla korunan şehri hem karadan hem denizden kuşattı. Kuşatma, Osmanlı İmparatorluğu’nun başka bir yerinde daha küçük toprak verilmesi, ailesinin ve saray efradının can güvenliği karşılığında David’in şehri teslim etmesine kadar sürdü. 

Fatih sultan Mehmed’in Trabzon’a saldırmak için gerekçesi, David’in “Vergi ödememe konusundaki isteksizliği ve Uzun Hasan ile Gürcü sarayları ile evlilikler, Fatih Sultan Mehmed için Trabzon Rum Pontus imparatorluğunu işgal etmek için sebep teşkil etti.” 

Amiral Kasım Paşa’nın yönetimindeki denizciler banliyöleri ateş verdiler ve şehri kuşatmaya başladılar. 32 gün boyunca Trabzon surlarını Karadan ve Denizden kuşatıldı. Sonunda İmparator David, şehrini ve imparatorluğunu teslim etmeyi ve Sultan Mehmed’in merhametine güvenmeyi seçti.  Bu karşılıklı el değiştirmelerden sonra, David, çocukları ve saray efradıyla şehri terk etti, Sultan’a biat etti; Sultan “onu tatlılıkla ve kibarlıkla kabul etti, elini sıktı ve ona uygun saygıyı gösterdi”, sonra “kendi yatak odasının yanında hem ona [David] hem de çocuklarına çok çeşitli hediyeler verdi.”

15 Ağustos 1461 günü II. Mehmed Trabzon’a girdi ve son Roma başkenti de düşmüş oldu. Mehmed, şehrin merkezindeki Panagia Chrysokephalos Katedralini Fatih Camiine çevirdi ve Trabzonlu Hagios Eugenius Manastırı’nda ilk namazını kıldı böylece binaya Yeni Cuma ismi verildi.

Papa II. Pius, Trabzon’u kurtarmaya çalıştı, ancak 1464’teki ölümüyle, hiçbir Hristiyan ulus, Osmanlılara karşı bir Haçlı Seferi gerçekleştiremedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir