Trafik Kazaları

Trafik kazalarında, araç içinde bulunan bir şahsı veya şahısları aşağıdaki tehlikeler beklemektedir:

* Yaralanma sonucu diş kanamalar

* Çarpma sonucu burkulma, çıkık ve kırıklar

* Çarpma sonucu beyin veya iç organ kanamaları.

DİKKAT: Kazaya uğramış bir araç içindeki kişinin veya kişilerin nasıl bir zarara uğradığını kestirmek zordur. En çok bağırıp çağıran kişiye değil; sessizce oturan ve sabit nazarlarla bakan kişiye öncelik veriniz. Zira şiddetli bir beyin sarsıntısı geçiren veya aşırı kan kaybeden kişi, bayılmasa bile şoka girmiş demektir. Kazada en çok korkulan durum beyin kanaması veya belkemiği kırıklarıdır. Kaburga kırıklarıda aynı şekilde ciddiye alınmalıdır.

Kırık kaburgalar iç organlarından birine batarak iç kanamalara sebebiyet verebilir

* Kazazede bayılmış veya şoka girmiş ise ve emniyet kemerine bağlı halde duruyor ise hiçbir müdahalede bulunmadan polise ve hastahanenin ilgili servisine telefon ederek kaza mahallinin adresini haber veriniz

* Kazazede emniyet kemerine bağlı değil ve direksiyonun üzerine yığılıp kalmış ise; oturduğu koltuğun arka kısmını kumanda kolu ile hafifçe geriye yatırınız. Kazazedenin başını yavaş yavaş kaldırarak -bel ve boyun omurgasını dik tutmaya gayret ederek arkaya yaslayın. Böylece kazazedenin rahat nefes almasını sağlamış olacaksınız. Boyun ve bel omurgasını dik tutmanızı istememizdeki maksat, boyun veya bel kemiğindeki bir karık ihtimalindendir. Beyin ve soğancığın uzantısı olan sinir ağı, belkemiği içindeki omurilikten geçmektedir. Omurga kırıklarında omuriliğin zedelenme ihtimali oldukça yüksektir. Omuriliğin zedelenmesi halinde sinir lifleri kopacak ve kazazede felçlere maruz kalacaktır.

* Kazaya maruz kalan kişi baygın ise ve kanaması da yok ise bir iç kanama veya kırıktan şüphe etmemiz gerekir. Bu sebeple onu arabadan dışarıya çıkarmaya çalışmayınız. Koltuğuna dik oturacak şekilde emniyet kemeri ile bağlayınız. Başını koltuğa yaslamış olarak yardım gelmesini bekleyiniz.

* Eğer bir dış kanama geçiriyor ise “kanamalar” konusunda anlatıldığı şekilde kanamayı durdurmaya çalışınız. Bu işlemi yaparken yine bel ve boyun omurgasını dik tutmaya dikkat ediniz.

* Kazadan sonra sürücü veya yolculardan  biri arabadan çıkmış; ancak şuurunu kaybederek bayılmış olabilir. Bu durum, bir beyin kanaması veya dış kanamadan dolayı aşırı kan kaybını akla getirmelidir. Eğer bayılmaya rağmen nefes  alış- veriş normal ise -bir bel kemiği kırığı olabilir. kazazedeyi boylu boyunca uzatınız.

* Bayılmış kişinin kusabileceği ve dilinin geriye doğru kıvrılarak nefes borusunu tıkayabileceği düşünülerek – Boyunda kırık yoksa- başını yana çeviriniz.

* Motosiklet kazasında baygın düşmüş birini gördüğünüz zaman yukarıdaki tedbirlerin aynısını alınız. Başındaki kaskı varsa dikkatlice çıkarınız.

Not: Kazayı mutlaka telefonla en yakın hastahanenin acil servisine ve polise haber veriniz. Kazazedenin başında beklemeniz gerekiyor ise: yoldan geçen bir arabayı durdurunuz. Sürücüye kazayı-yerini belirterek- polise ve hastahaneye telefonla haber vermelidir.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın