Turgut Reis

 

Turgut Reis ( 1485 – 1565)

Dragut, Güney Avrupalıların Turgut Reis’e taktığı lakaptır. Hristiyan topraklarına düzenlediği seferleriyle oluşturduğu etki, Dragon (Ejderha) ve Turgut arasındaki ses benzerliği onun bu ismi almasına yol açmıştır. Batılı kaynaklar, kendisini hala Dragut Rais olarak anmaktadır.
Turgut Reis, 1485 yılında Anadolu’da Menteşe yöresinde fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Genç yaşta Osmanlı ordusuna alındı. Turgut, 1517 yılında Memlûklar üzerine seferine katıldı. Kahire günlerinde Sinan Paşa komutasındaki donanmaya katıldı. Deniz topçuluğundaki başarılarıyla dikkat çekti ve bir guletin (iki yelkenli bir savaş gemisi) komutasına atandı.  Doğu Akdeniz bölgesinde özellikle Venediklilerin topraklarına ve ticari hatlarına saldırılar düzenledi.

1520 yılında Barbaros’un hizmetine girdi. Preveze deniz savaşına katıldı ve yedek donanmayı kumanda etti. 1520 yılında Sicilya’daki Capo Passero kalesini ele geçirdi. 1526-1533 yılları arasında Sicilya ve Napoli Krallığı arasında korsanlık yaptı. Bu dönemde Barbaros Hayreddin Paşa ile birlikte Adriyatik kıyılarını yağmaladı ve Girit’teki Kandiye’yi ele geçirdi. Dalmaçya kıyılarında Venediklilerin eline geçmiş olan Castelnuavo kalesini geri aldı.

Preveze Deniz Muharebesi sırasında Osmanlı donanmasının merkezinde 30 kadırgaya komuta eden Turgut Reis, Giambattista Dovizi komutasındaki Papalık Devleti kalyonunu ele geçirerek mürettebatını esir etti.

1540 yılında Korsika’da sahillerinde gemilerin bakımını yapmak için mola verdiği sırada Cenevizliler tarafından esir alındı ve 3 yıl bir gemide forsa olarak kaldı. 

1543’de Cenova’yı kuşatan Barbaros Hayrettin paşa,  Andrea Doria ile görüşerek 3500 düka altın karşılığında Turgut Reis’in serbest bırakılmasını sağladı. 

Napoli körfezindeki İspanyol gemilerini batırdı. Cerbe adasını kendisine üs yaptı. İspanyollar daha sonra Cerbe adasını kuşattılarsa da Turgut Reis’i ele geçiremediler. Turgut Reis, bundan sonra Fas limanlarına üslendi. 1551’de İstanbul’a çağrıldı ve kendisine Karlı ili sancak beyliği verildi. Trablusgarb’ın fethi ile görevlendirilen Turgut Reis, şehri aldı.

1552 yılında donanma ile Akdeniz’de bulunan Turgut Reis, Andrea Dorya kumandasındaki bir donanmayı Ponza adası yakınlarında yenilgiye uğrattı. Bastiya limanını ve kalesini ele geçirdi ise de burada fazla kalmadı. İstanbul’a dönen Turgut Reis, 1554 yılında Trablusgarb Beylerbeyiliğine getirildi. Cerbe Savaşı’na katıldı. 

Malta kuşatması sırasında kaleden atılan bir top ateşi sonucu ağır bir şekilde yaralandı 23 Haziran 1565 tarihinde 80 yaşında hayatını kaybetti.Kuşatma başarısızlıkla sonuçlandıktan sonra naaşı Kılıç Ali Paşa tarafından Trablus’a götürüldü ve burada toprağa verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir