Üzüntüyü, stres ve sıkıntı giderme duası

Üzüntüyü, stres ve sıkıntı giderme duası

Hz. Peygamber (sav) üzüntülü ve stresli olduğunda şu duayı okurdu;

لاَاِلَهَ اَلاَّاللهُ الْعَظِيمُ الْحَلِيمُ

لاَاِلَهَ اَلاَّاللهُ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ

لاَاِلَهَ اَلاَّاللهُ رَبُّ السَّماَواَتِ وَرَبُّ اْلاَرْضِ

وَرَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ

Duanın Okunuşu :

Lâ ilâhe illallâhü’l-Azîmü’l Halîm.  Lâ ilâhe illallâhü Rabbü’l Arşi’l Az’ım.  Lâ ilâhe illallâhü Rabbü’s-semâvâti ve Rabbül ardi  ve Rabbül Arşil Azîm. [Müslim]

 Okunan Duanın Manası:

“Allah’tan başka ilah yoktur. O ,Büyüktür ve hilm sahibidir. Allah’tan başka ilah yoktur.  O, Büyük arşın Rabbidir. Allah’tan başka İlah yoktur.  O, Göklerin, yerin ve büyük Arşın Rabbidir.”

Kaynak: Hz. İbnu Abbas (r.anh)dan Buhari, Daavat 27, Tevhid 22; Müslim, Zikr 83; Tirmizi, Daavat 40; İbnu Mace, Dua 17

Huzeyfe’den rivayetle: “Allah Resulünü herhangi bir şey üzecek olsa, hemen namaz kılardı.” (Ebu Davud/Salat 312, Nesai/Mevakit 46)

Hadisi şerifte Peygamber efendimiz (s.a.v.) şok edici olaylar yaşadığı zaman veya çok üzücü bir durumla karşılaştığında, bu şok halini ve üzüntü stresini üzerinden atmanın yolu gösterilmektedir. O da, o gibi hallerde namaz ve duaya sığınmaktır. Bu iltica, kula, üzerindeki şoku atma, üzüntüsünü yenme, bir çeşit toparlanma fırsatı sağlayacaktır.

Bu güzel dua ise Hazreti Ebu Bekir (r.a.), Peygamberimiz (s.a.v)’in, sıkıntıya düşen bir kimsenin şöyle dua etmelerini tavsiye ettiğini rivayet etmiştir:

Stres İçin Dua

اللهم رحمتك أرجو فلا تكلني إلى نفسي طرفة

ع وأصلح لي شأني كله لا إله إلا أنت

“Allâhümme rahmeteke ercû, felâ tekilnî ilâ nefsî tarfete ‘aynin. Ve aslih lî şe’nî küllehû. Lâ ilâhe illâ ente.”

Stres Duasını Anlamı Şöyle

“Allah’ım! Rahmetini umarım. Beni göz açıp yumacak kadar da olsa nefsime bırakma. Bütün işlerimi düzelt. Senden başka ilâh yoktur.” (Ebû Davud, Edeb, 110)

Sıkıntılı ve stresli iken “Hasbünallah ve ni’mel-vekîl” deyiniz!”

Hz. Sa’d (r.a.) anlatıyor: Resûlullâh (s.a.v.) buyurdular ki; “Balığın karnında iken, Zü’n-Nûn’un (Yûnus aleyhisselâmın) yaptığı dua şu idi: Lâilâhe illa ente sübhâneke innî küntü mine’z-zâlimîn.

Allah’ım! Senden başka ilâh yoktur, Seni her çeşit kusurdan tenzih ederim. Ben nefsime zulüm edenlerdenim.” Bununla dua edip de icabet görmeyen yoktur.

Bir sıkıntıya ve üzüntüye düşünce, “Bismillâhirahmanirrahim velâ havle velâ kuvvete illa billâhil aliyyil azim” diyeni Allahü teâlâ, sıkıntı ve belalardan muhafaza eder. [Deylemi, İbni Sünni]

“Sıkıntıya düşen veya borçlanan, bin kere “La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim” derse, Allahü Teâlâ işini kolaylaştırır.”

 

 

 

 

100% LikesVS
0% Dislikes

Bir Cevap Yazın