Volkanlar Hakkında 14 İlginç Bilgi

Volkanlar hakkında 14 ilginç bilgi

Yanardağ ya da volkanik dağ, magmanın (Dünya’nın iç tabakalarında bulunan, yüksek basınç ve yüksek sıcaklıkla erimiş kayalar) yeryuvarlağının yüzeyinden dışarı püskürerek çıktığı coğrafi yer şekilleridir. Magmadan lava, lavdan siyah bir taşa dönüşen o sıvı hakkında  Bilim insanları merakla araştırma yaptıkça yeni bilgiler edinmektedir. 

1. Bir volkanik patlama nükleer patlamadan çok daha güçlü olabilirmiş. Bu da demek oluyor ki çok büyük bir şehri yok edebilir. 1883’te Endonezya’daki Karakatau Yanardağı patladığında 200 megaton TNT’ye (Hiroşima’ya atılan atom bombasının yaklaşık 13.000 katı) eşdeğer enerji açığa çıkmıştı.

2. Bir volkanın sessiz ve sönmüş olması bir daha patlamayacağı anlamına gelmezmiş. Volkanlar yaşam süreleri boyunca birçok kez faaliyete geçebilir ve bu volkanik faaliyetler arasında on binlerce yıl olabilir. Volkanlar her an tekrar patlama faaliyetine girdiğinde etrafını renklendirmeye başlayabilir. 

Tektonik Plaka Sınırları3. Volkanik patlamaların neredeyse %80’i sular altında gerçekleşir. 

4. Bir volkanik patlama kilometrelerce uzunlukta bir yıldırım kadar enerji üretebilir. Gaz hâlindeki maddeler açısından zengin kül bulutunun sıcaklığı 200 °C ila 700 °C olabilir. Atmosfere salınan bu malzemeler patlamanın şiddetine göre atmosferde 40 kilometre yükseğe çıkabilir.

5. Bilim, henüz yanardağ püskürmelerinin tam olarak ne zaman meydana geleceğini tahmin edememektedir;

6. Volkan kelimesi adını Roma çoklu tanrılar sisteminin bir parçası olan ateş tanrısının adı Vulcan’dan alındığı söylenir. 

7. Dünyada günde ortalama 11 volkan patlaması gerçekleşmektedir.

8. Endonezya’da mavi alevlere sahip bir yanardağ varmış.

9. Avrupa’nın en çok volkanik patlama yaşayan ülkesi İtalya’dır.

10. Yeryüzünde yaklaşık bin 500 aktif volkan yanardağ bulunuyor. Günümüzde ise bu yanardağların 600’ü hala aktif durumda. Söz konusu dağların 50 ila 60’ı yılda en azından bir kez patlıyor.

Yanardağ11. Bazı volkanlar yer kabuğu üzerinde devasa bir koni şeklinde yapılar meydana getirir. Örneğin Japonya’nın en görkemli yanardağı olan Fuji, 3.776 metre yüksekliğe sahip büyük bir koni şeklindedir.

12. Volkanlardan çıkarak akan magma(Lav)ların sıcaklığı 1.250 °C’a ulaşabilir.

13. Dünya genelinde her 20 kişiden biri volkanların 100 km etrafındaki etki alanında yaşıyor.

14. Dünyanın en tehlikeli yanardağları arasında Vezüz, Rainer, Novarupta, Pinatubo, St. Helens, Agung, Fuji ve Merapi bulunuyor.

 

 

 

 

100% LikesVS
0% Dislikes

Bir Cevap Yazın