Vss Unity uzay uçuşunda başarılı oldu

Virgin Galactic uzay uçağı VSS Unity başarılı uçuşu tamamlamış. Uzay Turizmi için ve Nasa’nın ekstra görevlerinde de kullanılabilecek ticari girişim yeni bir kazanç kapısı oluyor.

Şirketin bu yıl planladığı dört uzay uçuşundan ilkini başarı ile gerçekleştirdi. Firma sahibi Richard Branson; ‘Virgin Galactic’, mürettebatlı olarak iki yıldan uzun bir süredir çalışmalarını sürdürmektedir, ilk başarılı uzay uçuşunu Cumartesi günü tamamladı ve  VSS Unity uzay aracı, 44.000 fitten daha yüksek bir yüksekliğe ulaştı ve güvenli bir şekilde dünyaya dönüş yaptı.  

New Mexico, bu firmanın uzaya fırlatma üssü oldu, ayrıca bu eyalet ABD üçüncü uzayla ilgili faaliyetler için üssü konumuna taşındı. New Mexico eyalet bayrağının sembolü olan güneş geminin de amblemi oldu. Bu haberi ilginç kılan sizce nedir? Ne kadar güzel insan uzayı seyahat ederek görecek bilgi, tecrübe ve teknolojik açıdan buralarda insanın kullanım alanına zamana girecek demektir. 

geminin iç görünüşüUzay aracının çalışma sistemi denendi ve başarılı olundu ‘Virgin’in VMS Eve taşıyıcı uçağı ile birlikte New Mexico’daki Spaceport America’dan 10:35 AM ET’de havalandı. Serbest bırakıldıktan sonra Unity’nin pilotları CJ Sturckow ve Dave Mackay roket motorunu ateşlediler, ardından birkaç dakika sonra, Mach 3 hıza ulaştı ve 55.45 mil yükseklikte uzaya ulaştı. Yaklaşık 11:30 AM ET’de zirveye ulaştı, tekrar dönüş için manevra yaptı ve Dünya atmosferine doğru hareket ederek 11:43 AM ET’de uçuşun başladığı pistine indi.

Şirket, gelecekteki uzay uçuşları için kişi başına yaklaşık 250.000 $ ‘a bilet ücreti alacak. Şimdiden 600 bilet rezervasyonu yapıldı bile. Unity, altı yolcu ve iki pilot taşıyabiliyor. Evet bu haberi ilginç kılan nedir? demiştik her yönüyle ilginç birincisi bir ilk ve başarılı olması, dünya sorunlarla bir çok karışıklıkla boğuşurken uzaya gitmek isteyen bir kişinin ödeyeceği ücret 2.100.000 bu mutlu azınlığın mutsuz olmasını dilerim… İnsanlık bu kadar sıkıntı ile boğuşurken bir felaket haberi ile kaçmayı arzuladıkları uzay bir adım daha  onlar için bu vesile ile yaklaştı… Türkiye turizm açısından bir kayıp yaşayacağı içinde ekonomi sarsılmaya devam edecektir. Bizden de bir sivri akıllı çıkar uzaya bu milleti taşır… 

 

100% LikesVS
0% Dislikes

Bir Cevap Yazın