Yalan Konuşulduğunu Nasıl Anlarsınız

Yalan Konuşulduğunda Bedende Nasıl Alametler Ortaya Çıkar:

Hepimiz yalan söylemeyi bilemeyebiliriz. Birçok  insan sıkıntılı durumdan kendilerini kurtarmak için büyük yalanlar söyler, bazen tatsız durumlardan kurtulmak için küçük ve önemsiz yalanlar da söylerler. 

Sizi yaralamak veya zarar vermek amacıyla kasıtlı bir şekilde birisi yalan söylüyorsa, ileride zor durumda kalmamak ve bu durumun sıkıntısından kurtulabilmemiz için o kişinin yalan söyleyip söylemediğini ayırt etmek için nelere dikkat edebiliriz?

Birinin Yalan Söyleyip Söylemediği Nasıl Anlaşılır:

Birinin yalan söylediğini fark etmenize yardımcı olabilecek birçok alamet vardır. Bunlar bazen açık ve nettir, bazıları hemen ortaya çıkmayabilir.

“Yalancının mumu yatsıya kadar yanar” 

Tespit ettiğimiz birkaç başlıkta ki yalan ve hakkımızda iftira derecesine varan yalanı konuşanı hayat alanımızdan dışlamak için bedenin yalan konuşması durumunda ortaya koyduğu alametleri öğrenmemiz gerekir.

Bu şahıs karakter olarak bunu alışkanlık yapmış bir mizaç yapısına sahip olabilir. Ancak, ne olursa olsun bu kişilerde belirlediğimiz en az üç veya dört yalan bizim için  önemli bir kriterdir. 

Yalan Konuşma Esnasında Beden Dili Nasıl Olur:

Yalan söyleyen kişi göz temasında bulunmamaya çalışır. Göz göze gelme-mek içinde elinden geleni yapar. Yalan söyleyen kişi ellerini ve kollarını da-ha az kullanır. Kendisine soru sorulduğunda ellerini sımsıkı kapatıyor veya avuçları aşağı doğru döndürür olur.

Ellerini; yüzüne, burnuna ve boynuna doğru götürüyor olabilir. Bunun dışında bedeninin hiçbir tarafı ile temasa elini geçirmez. Verdiği cevap nedeniyle kendini rahat göstermeye çalışır. Bu arada omuzlarında silker.

Ellerini ve kollarını konuşma esnasında kullanır. Söylediği sözler arasında da hata yapar. Mutluymuş, korkmuş gibi yada şaşırmış gibi yüz ifadesi  belirir ise bu ağız bölgesi ile sınırlı kalacaktır.

Genellikle Yalan söyleyen kişilerin aldığı psikolojik durumundan dolayı dik pozisyonda değillerdir. Kendisini itham edecek şekilde konuşanlardan uzaklaşmak  istemi ile ortamdan kendini kurtarmak için çıkış yoluna doğru bakacaktır.

Kimle konuşuyorsa çok az fiziksel temas kurar ve hiç kurmaya bilir de işa-ret parmağını ikna etmek istediği kişiye yönetmez kendisine ithamda bulu-nan kişiyle arasında bir set oluşturur bir çanta, sandalye, masa vb. nesne-leri kullanılır. Bilinçaltı yalan konuştuğunu bildiği için dilde sürçmeler meydana gelir. 

Yalan konuştuğu konu hakkında kişiyi ikna edinceye kadar bilgi vermeye devam eder sorulara asla doğru cevap vermez dolaylı olarak imalarda bulunur.

Yalan konuşmaya devam eden kişi “ben”, “biz” ve “bizim” gibi zamirleri çok az kullanır ya da hiç kullanmaz. Kullanılan kelimeler açık ve net olmaya-bilir, muğlak konuşmayı tercih edebilir. Bu arada sorulan sorulara aşırı tepki gösterir cevap vermeyebilir.

Kendisi soru sormaz konuyu değiştirebilmek için gayret sarf eder ve konu değişince rahatlar ve gerginliği azalır olayı bastırmak için de kendini daha rahat gösterir. Espiri yapmaya bile kalkabilir.

Kendisine yapılan itam karşısında sinirlenmez “gerçeği söylemek gerekir-se” , “dürüst olmak gerekirse” ve “neden yalan söyleyeyim ki” gibi cümleler kullanılır. Bunların arkasına saklanır bu şekilde kendini yalan konuşmadığını ifade etmeye çalışır aslında senaryosu hazırdır onu oyna-maktadır hazırladığı senaryoya göre de sorulara cevap verir.

Konuşmasında genellikle “yanlış anlamanı istemem” gibi cümlelerle konuşmaya başlar ilgi dağıtmak için konuyu da saptırmak için şaka dahi yapar ve dalga geçer gibi imalarda da bulunabilir. Ayrıca girmesi gereken konularda ise sıradan bir şeymiş gibi konuyu aktarmaya çalışarak yalanını saklamaya çalışır.

Bu şekilde beden dilini kullanan kişilerden gelebilecek olan zararları def etmek için hayatınızın kapsama alanından bu gibi insanları uzaklaştırmak gerekmektedir.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın