YANIKLAR

Genelde üç çeşit yanık vardır:

* Isı yanıkları.

* Güneş yanıkları.

* Kimyasal maddelerin sebep olduğu yanıklar.

Yanıklar şiddetine göre ise yine üç grupta incelenir:

* Birinci derece yanıklar

* İkinci derece yanıklar.

* Üçüncü derece yanıklar.

Birinci derece yanıklarda deri kızarmıştır. İkinci derece yanıklarda kabarcıklar ortaya çıkar. Üçüncü derece yanıklar ki en tehlikelisidir; doku harabiyeti yapar:

Üçüncü ve ikinci derece yanıklarda iki büyük tehlike vardır:

* Yanık bölge çabuk mikrop kapar.

* Derin yanıklarda hasta şoka girer.

BİR YANIK KAZASINDA

Birinci Derece Yanıklarda:

* Yanık bölgeyi (genellikle el, ayak, kol ve bacakları) bir saat müddetle soğuk su içine daldırınız.

* Üstüne soğuk bir sargı koyunuz.

* Yanık bölgesin hava ile temasını kesmek için kalın bir sargı bezi ile (soğuk su ve soğuk pansuman uyguladıktan sonra) sıkıca sararız.

Not: Eğer yanık geniş bir bölgeye yayılmış ise, üzerini temiz çarşaf veya havlu ile kapatmak sureli ile havayla temasını kesiniz.

İkinci ve Üçüncü Derece Ağır Yanıklarda:

Ağır yanıklar tıbbi bakım gerektiren yanıklardır. Hasta en kısa zamanda yakınınızda bulunan bir hastahanenin acil servisine götürülmelidir.

Dikkat;

* Ortaya kabarcıklar çıkmış ise sakın patlamaya kalkışmayınız. Yanık bölgenin üzerini temiz ve soğuk bir pansumanla örttükten sonra temiz ve kalın bir sargı bezi ile dikkatlice sarınız.

Eğer yanık derine işlemiş ise; hastanın şoka girmemesi için ona tuz ve karbonat eriyiği içiriniz.

NOT: Bir su bardağı içine 1/4 çay kaşığı tuz, 1/8 çay kaşığı sodyum karbonat (pasta karbonatı) koyduktan sonra su ile doldurup karıştırınız ve bunu hastaya içiriniz. Aynı ölçülerle hazırlanmış bu eriyikten her 15 dakika ara ile yarım bardak içiriniz.

Kimyasal Yanıklarda:

Deriye yakıcı özelliği olan kimyasal bir maddenin temas etmesi halinde ilk iş: vakit geçirmeden kimyasal maddeyi bol su ile yıkayarak temizlemektir. Ondan sonra yanık bölgenin üzerine temiz bir pansuman koyup dikkatlice sarınız ve kazazedeyi hastahaneye götürünüz.

Eğer yakıcı asidik bir madde bulaşmış ise; bir bardak suya bir çay kaşığı karbonat karıştırarak bu eriyik ile gözü yıkayınız. Tek göz kazaya uğramış ise, kazazedenin başını -gözü aşağı gelecek şekilde- yana çeviriniz. Böylece diğer gözü kimyasal madde ile bulaşmaktan korumuş olursunuz. Eriyiği iç kenardan dışa doğru dökerek gözü asitten temizleyiniz. Yıkama sırasında hastaya göz kapaklarını açık tutmasını söyleyiniz. Yıkama işi bitince göz kapaklarının üzerine bir pansuman yerleştirip sarınız ve kazazedeyi derhal doktora götürünüz

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın