Yanıklara Bitkisel Tedavi

Özellikle ev kadınları ve çocukların sık sık karşılaştığı vücudumuzun belirli bölgelerin de ( bacak, ayak, el, kol) her hangi bir nedenden ötürü yanar ve yanıklar da çok acı vermekle birlik de şiddetine göre iz bırakabilir. 

Deri yanıkları 1’den 4’e kadar sınıflandırılır.

1.Derece yanıklar hafif kızarıklık şeklinde olan yanıklardır. Çabuk toparlanır hasar bırakmayan yanıklardır.

2.Derece yanıklar genellikle derinin su toplaması şeklinde devam eden yanıklardır. Ağrılı bir süreç olabilir fakat iz bırakmayan geçici yanıklardır.

3.Derece yanıklarda derinin bütün katmanları oluşan yanıktan etkilenmektedir ve sinirlere zarar verebilmektedir.

4.Derece yanıklar ise en ileri boyuttaki yanık derecesidir. Deri artık tamamen tahribat ve hasar görmüştür.

Çok ileri dereceli olmayan yanıkları evde bulunan malzemeler ile geçirmeniz mümkün.

  • Bunlardan ilki hem yanık acısını almada hem de iz kalmasını önlemeye yarayan yumurta akı yanık tedavisi dir. Yumurta akını güzelce çırpıp yanık bölgeye uygulamanız yeterli olacaktır. Patateste yanığın iz bırakmadan geçmesi için kullanılan etkili bir yöntemdir.
  • Faydası saymakla bitmeyen zeytinyağı derinin gerilmesini engeller ve yumuşatır. Buda yanıkların kolay iyileşmesini sağlar. Bu sebeple yanık tedavisinde zeytinyağı kullanmanız faydalı olacaktır.
  • Eczanelerde yanık ve yara kremi olarak satılan silverdin krem yanık tedavilerine bire birçok etkili bir kremdir. Evinizde hazırda mutlaka elinizin altında bulunması gereken bu kremi temin etmenizde fayda var.
  • Aloe Vera bitkisi içeriğinde bulunan adeta doku yenileyici oldukça faydalı maddeler sayesinde yanıkları iyileştirme konusunda oldukça etkilidir. İster jel şeklinde isterseniz de bitkisinden faydalanarak yaralı bölgeye uygulayabilirsiniz.
  • Sirke yanığın mikrop kapmasını engellemek için kullanabileceğiniz gibi soğuk sirkeyi bir beze dökerek uygulamanız yanığa bağlı oluşan yanma hissinin azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Siyah çay da yanığın sebep olduğu yanık hissini azaltarak tahriş olmasını engellemektedir.

 

 

 

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın