Yeni Yıl Kutlaması

Noel Kutlaması          

Christmas sözcüğünün kökeni araştırma niyetimiz yok şunu bilin ki milli değil. Hristiyan ülkelerde her yıl 25 aralık tarihi ile 31 Aralık tarihleri arasında İsa (As) doğumu olarak kutlanır. Noel, Milat yortusu, Doğuş bayramı, Kutsal doğuş isimler altında kutlamalar yapılır.(bizde aşağı kalmamak için kutlu doğum haftası yapıldı)

Ülkemizdeki yılbaşı kutlamaları daha milli bir hale getirilmiştir. Bu medya aracılığı ile ve ne yazık ki devlet desteği ile yapılır olmuştur. 31 Aralık gecesi dananın kuyruğu kopartılıyor. Herkes kendi çapında bir kutlama için; Devlet Ricalinin belirlediği meydanlarda,  kimileri çeşitli kulüplerde, kimi de evinde bütçesine göre yeni yılın geri sayımını yapıyor.

Peki Hristiyanlar Noel’i nasıl kutluyorlar; Çeşitli hediyeler alınır ve hediyeleşmeler olur. Ağaçlar çam ağacı (Noel ağacı) süslenir. caddeler, sokaklar, alış veriş merkezleri, bilumum ticaret merkezleri yeni yıl kutlama yazıları yazarak indirimler yapar. Birbirlerine mesaj yollayarak Yeni yıl kutlaması yaparlar. Noel (Yeni yıl) arafesinde sokaklarda ve ticaret merkezlerinde Noel baba bolluğu yaşanır ve Çocuklar hediyelerle sevindirilmeye çalışılır. Hristiyan anne ve babalar Noel ağacı dibine hediye bırakarak Noel babanın çocukları için hediye getirdiğini iyi bir Hristiyan olmaları inancını yerleştirmeye çalışırlar.

Sofralar lezzetli yemeklerle donatılır, çeşitli içkiler konulur. içki içmeyenler için şerbetler hazırlanır. Mutlu dakikalar geçirmek esasına göre oyunlar oynanır, müzikli eğlence ve danslarla kutlamalar  çılgınca tabiri kullanılan partilerde içip sarhoş olup rezillikler işlenir.

Bu satıra kadar anlatılan Hristiyan Noel’i bizim farklı neyimiz var derseniz, eskiden duydunuz mu dansöz çıkacakmış televizyona derlerdi hemen yayılırdı. milli piyango ve tombala geceleri eh bu kadarda olsun farkımız diyorsanız bu da işin geride kalmış hali. Her şey  Hristiyanlarla aynı bizde onlardan daha fazlası var.

Türkiye’de Yılbaşı çamlarının süslenmesine 97 milyon dolar harcandı. Buna ithal edilen 36 milyon dolarlık havai fişek de eklendiğinde rakam daha da büyüyor. kumarın yanı sıra birde   milletin muhafazakar paralarıyla köprülerde  havai fişek gösterisi bile yapılmakta. Bu rakamlar üç sene öncesinin rakamları üstelik.

Alternatif gece düzenleme çözüm değildir. Çözüm kuran ve sünnet eksenli olmalıdır. Toplumumuz çok hızlı çöküşe sürüklenmekte bu çöküşte devlet birinci derecede sorumludur. Fertler  İslami bir duruş sergilemeli memnuniyetsizliğini net bir şekilde ortaya koymalıdır. 

Eshab-ı kiramdan bir tanesinin çok üzüldüğünü gören Peygamber efendimiz ona sordu:
– Bu kadar niye üzülüyorsun?
Şahıs dedi ki: 

– Ya Resulallah bizim ne olacak halimiz sizin bu anlattıklarınızı tam yapamıyoruz.
Böyle çok meyus ve mükedder iken Peygamber efendimiz orada bir müjde bildirir: 
(El mer’ü mea men ehabbe)
Sen diyor, üzülme burada kimi seversen ahirette onunla berabersin. 
Demek ki kim olduğumuz değil, kimi sevdiğimiz önemli.  

“Mûsâ, kavminden, belirlediğimiz yere gitmek için yetmiş adam seçti. Onları sarsıntı yakalayınca (bayıldılar). Mûsâ, “Ey Rabbim! Dileseydin onları da beni de bundan önce helâk ederdin. Şimdi içimizden birtakım beyinsizlerin işledikleri günah sebebiyle bizi helâk mı edeceksin? Bu, sırf senin bir imtihanındır. Onunla dilediğin kimseyi saptırırsın, dilediğini de doğruya iletirsin. Sen, bizim velimizsin. Artık bizi bağışla ve bize acı. Sen, bağışlayanların en hayırlısısın” dedi. Araf 155

“Bizim için bu dünyada da bir iyilik yaz, ahirette de. Çünkü biz sana varan doğru yola yöneldik.” Allah, şöyle dedi: “Azabım var ya, dilediğim kimseyi ona uğratırım. Rahmetim ise her şeyi kapsamıştır. Onu, bana karşı gelmekten sakınanlara, zekatı verenlere ve ayetlerimize inananlara yazacağım.” Araf 156

“Onlar, yanlarındaki Tevrat’ta ve İncil’de yazılı buldukları Resule, o ümmi  peygambere uyan kimselerdir. O, onlara iyiliği emreder, onları kötülükten alıkoyar. Onlara iyi ve temiz şeyleri helal, kötü ve pis şeyleri haram kılar. Üzerlerindeki ağır yükleri ve zincirleri kaldırır.  Ona iman edenler, ona saygı gösterenler, ona yardım edenler ve ona indirilen nura (Kuran’a) uyanlar var ya, işte onlar kurtuluşa erenlerdir.” Araf 157

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir