Zahiri ve Batıni Temizlik

Zahiri ve Batıni Temizlik

İnsanın zahirine özen gösterip saçını modellemesi, sakalını çevirmesi , elbisenin kırışıksız ütülü ve temiz olması, spor veya daha resmi kıyafette olması ve bu hale özen göstermesinde bir problem yoktur. Problem temizliğin ve elbiseye gösterilen özenin aşırı hassasiyet ve saplantıya dönmüş olmasıdır. Sizi oyalayan bu vesvese ile gününü ve zamanını boşa geçirip kalbinin temizliğini unutan biri olabilirsiniz. 

Zahirine gösterdiği özen yüzünden iç alemini ihmal eden birçok insanla doludur etrafımız. Yeni bir kıyafet çıkmaya görsün hemen alıp gardıroba kazandırır. Elinde tuttuğu haberleşme cihazı bozulmadan bir üst model çıksa almaya gücü yetmez ise bulup buluşturup almanın gayretiyle uykuları kaçar onla yatar onunla kalkar. Boşa  vaktin harcanması ile unutulan hakiki temizlik için Allah’a sığınarak, ondan ruhunuzun diri kalmasını istemelisiniz. Ölüler gibi olmayın, dünya hayatında arzuları ile yaşayan ölüler, ölümden korkarlar. Siz ölümü bir kavuşma olarak görmelisiniz. 

Yaşam kalitesi için sade bir hayat tarzı edinen bu daire içerisinde kalmaya kendini zorlamalı. Kalbinize gelen tüm hatıralar ve vesveseler ne olursa olsun Allah’a sığınmalı ve şöyle dua etmeli: “Subhanel melikil kuddus. İn yeşe’ yüzhibküm ve ye’ti bi halkin cedid. Vema zalike alellahi bi aziz.”  Manası şöyledir; “Melik ve Kudüs olan Allah’ı tenzih ederim. (Ey vesveseler) O isterse sizi götürüp yeni şeyler yaratır. Bu Allah’a hiç de zor değildir.” 

Günahların çokluğu sebebiyle kalpler katılaşır ve ağırlaşır. Dil yaratanı zikir edemez hale gelir ilk unutturulan da Allah’ın zikri ve namazdır. Eğer böyle bir hal yaşanmakta ise ki, Allah muhafaza eylesin. Tövbe etmelisin ve Allah’a yönelmeli hallerini ve durumunu gözden geçirmelisin. Bu muhasebe ve yöneliş sayesinde umulur ki Allah Teala halini düzeltir. 

Kişinin Nefsin isteklerini meşru sayıp müdafaa etmesi o kişinin huzura çıkmasına engel midir? Bu soru ağır gelmesin düşünün bir kişi ezanla birlikte iftitah tekbirine yetişmek için gevşek davranıyorsa veya Allah’ın isminin anıldığı ortamlara girmekte gevşeklik ediyorsa, İşte bu bahsedilen şeydir. Vaktin hiçbir zaman boşa geçirilmemesi, yapılması gerekenlerin de tehir edilmemesi gereken bir özelliği vardır. Her şey vaktinde iken yapılması değer almasını sağlar. Gösterilmesi gereken sevginin tehir edilmesi, verilen sözün yerine getirilmemesi, zamanında yapılması gereken bir görevin umursamaz ve tembellikle ertelenmesi gibi.

Her vaktin kendine göre bir cüssesi ve güzelliği vardır. Gecenin, Seher vaktinin, Zuhal vaktinin, ikindinin, akşam vaktinin hepsinin bir güzelliği var. Bu gelip geçen vakitler boşa harcanacak gafletle değerlendirilecek vakitler değildir. Hepimiz Ağustos böceği ile karınca hikayesini biliriz burada onu anlatmaya gerek yok her iki cihanda mesut, sevilen ve değerli biri olmak istiyorsan, bu yola gönül vermiş salihlerden evliyalardan Resulullahtan ve kurandan hayatına değer katmalısın. Onlar senin insan olmanı, iç aleminin de huzurla dolmasını sağlayacaktır. 

İnsan için üç gün yeter birinci gün kalpten putları çıkartacaksın. İkinci gün bedenini dünyadan boşayacaksın. Geriye sadece seni yaradan kalır. O da sana yardımını esirgemez yolunda seni yalnız bırakmaz kendisine ulaşılacak yoluda sana gösterir. Eğer hevanın peşinde gidersen kendini helaka götürür, her şeyini yarım kalmasına vesile olursun. Kemalata ve olgunluğa ulaşamazsın. Hani derler ya kırkından sonra azdı veya kabak çekirdeği gibi açıldı gibi.

Bu yol bizim yolumuz edepleri var uyulması gerekir. Görevleri var tutulması ve yapılması gerekir. Bu yol zahiri ve batınını temizleme yoludur. Tutulması çekilmesi gereken halleri vardır. Kendi güzelliğinin artmasını istiyorsan sadıklardan olmalısın onlar büyüklerin yanında nasıl hareket etmesi gerektiğini bilirler.  Bir nefes boş bıraksan nefsini şeytan arkadaşın olur. Bu yol manevi zenginlik yoludur. Kanaat üzerinde olması gereken bir cüzdan gibidir.  O cüzdanda ne varsa ona razı olma halidir. İnsanların elinde bulunanlar da gözü olanlar yalancıdır. 

Allah muhabbetini lutf etmediği müddetçe kişinin aşkı terennüm etmesi karganın çığırması gibidir. Halbuki bülbül öylemidir. Ey kardeşim geçim yolların daralmış, sıkıntıların artmış, insanların kalpleri senden soğumuş ise bil ki O seni kendine çekiyor sana dost olmak istiyordur. O halde sebat etmeli ve usanmamalısın.

Molla Kasım gibi dışına özen gösterip, etrafındaki insanlara bakışını kibirle yapmamalı, dilin beddua seanslarına çıkmamalıdır. Kalp mahzun bırakılmamalıdır. Yol gönülle gidilir cisim sadece binektir.

Selam ve dua ile…

MDD

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir