ZEHİRLENMELER

Hastahanelerin İlk Yardım servislerinde, acil durumlar itibariyle, zehirlenmeler üçüncü sırayı almaktadır. İstatistik bilgilerine göre, zehirlenme vakıalarında hayatını kaybedenlerin ekseriyetini Küçük çocuklar teşkil etmektedir. Zira, küçük çocuklar zehirli olup olmadıklarını düşünmeksizin ellerine geçen her şeyi ağızlarına götürürler.

Dikkat. İlaçları mutlaka çocukların ulaşamayacağı yükseklikte bulunan kapalı ecza dolaplarında muhafaza ediniz. Gaz, benzin, böcek öldürücü, boya inceltici, mobilya cilası, tuz ruhu gibi zehirli maddeleri kilitli dolaplarda saklayınız.

ZEHİRLENMENİN BELİRTİLERİ

* Aniden ortaya çıkan karin ağrısı.

* Etrafta boş bir ilaç şişesine veya kutusuna rastlanması.

* Bir görgü şahidinin sözlü beyanı.

* Kazazedenin kendisinden alınan bilgi

* Ağız veya dudakların çevresinde yanıklar ve kavlamalar.

* Nefes kokusundaki anormallik

* Kusma ve sürekli ishal

Ne Yapmalı?

* Telefonla, telefon yoksa, en seri vasıta ile doktor çağırın. Doktora zehirlenme hakkında bilgi veriniz.

* Kazazedeye su veya süt içererek zehri sulandırınız.

* İlaçtan zehirlenmiş ise, hastanın boğaz gerisini parmağıyla gıdıklayarak kusmasını temin ediniz.

* Kusma sırasında ( kendisi kusmuş olsa bile):kusulan zehirin tekrar yemek borusuna veya nefes borusuna kaçmaması için başını kalçalarından aşağıya gelecek şekilde eğiniz. Eğer kazazede küçük bir çocuk ise, midesi üzerine dizinize yatırınız.

Dikkat: Eğer hasta tuz ruhu (lavabo temizleyicisi) veya benzin, boya incelticisi, mobilya cilası gibi bir petrol ürünle zehirlenmiş ise: kusturmaya çalışmayınız. Zira, bu gibi maddelerin kusulması halinde akciğerlerde, burun ve boğaz yollarında tehlikeli yanıklar meydana gelmektedir.

Kusmanın tehlikeli olduğunu gösteren belirtileri şunlardır:

* Nefeste gaz veya benzin kokusu.

* Ağız veya dudak çevresinde yanıklar

* Baygınlık

* Çırpınmalar

* Halsizlik

* Etrafta bu maddelerin içildiğini gösteren belirtiler

DİKKAT: Eğer hastanın ne cins bir madde ile zehirlendiğini bilmiyorsanız, nefesinde koku ve ağız. çevresinde yanık yok ise, doktor gelinceye kadar su veya süt içirerek zehiri sulandırınız. Kusmasını temin ediniz. Zehirin mide ve bağırsaklar tarafından emilmesini geciktirmek için süt, zeytinyağı veya yumurta akı gibi bi yumuşatıcı içiriniz. Hastayı sessiz ve sıcak tutunuz. Doktor çağırmak mümkün değil ise; en seri vasıta ile onu yakınınızda bulunan bir sağlık kuruluşuna yetiştiriniz.

Yukarıda saydığımız, tedbirler, şu zehirlenmeler için oldukça önemlidir ve hastayı kurtaracak ehemmiyettedir

* ilaç zehirlenmeleri

* Besin ve mantar zehirlenmeleri

* Alkol zehirlenmeleri

DİKKAT: Doktor tarafından verilmedikçe rastgele ilaç kullanmayınız ve iğne vurdurmayınız. Dolapta fazla bekleyen, kokusu bozulmuş olan yemekleri yemeyiniz; etleri kullanmayınız. Ambalaj içinde, adresi belli) satılanların dışında mantar yemeyiniz. Kırlardan rastgele mantar toplayıp yemeyiniz. Kapağı şişmiş konserveleri yemeyiniz.

NOT: Kazazedenin ne ile zehirlendiğini bilmiyor iseniz, kusmuğundan bir kısmını bir kaba koyup doktor gelince ona gösteriniz.Eğer hastayı doktora veya hastahaneye götürecek olursanız, kusmuk örneğini yanınızda götürünüz. Zira doktor nasıl bir panzehir vereceğine bu örneği tahlil ettikten sonra karar verecektir.

50% LikesVS
50% Dislikes

Bir Cevap Yazın