Zimem Defteri

Zimem Defteri Geleneği

Bugünkü tabirle veresiye defteri diyebileceğimiz zimem defteri, zimmet kelimesinin çoğuludur. Zimmet borç demektir. Zimem defteri ise  borçluların borçlarının yazılı olduğu defter demektir.

Ramazan günlerinde Osmanlı zenginleri, durumu olmayan dar gelirli fakirlerin  esnafa olan borçlarını ödemede yardımcı olurlardı.  Esnafın elinde bulunan Veresiye defterini isterlerdi ve gelişi güzel ortasından veya herhangi bir yerinden rastgele acar hesap kapatırlardı. Bir de kendi isimlerinin bilinmemesini, gizli tutulmasını isterlerdi. 

Osmanlı kültürü olan zimem defteri uygulaması “ İyilik yap denize at, balık bilmezse halik bilir.” ile “Sağ elin verdiğini sol elin bilmemesi” güzel ifade etmektedir. 

Osmanlı, kışın kurtların aç kalıp köye, kente saldırmaması için dağ başlarına ölmüş hayvan eti bırakırdı. Osmanlı insanları aç bırakmadığı gibi hayvanları da aç bırakmazdı.

Osmanlı’dan günümüze gelen zimem defteri geleneği tekrar canlandırılmaya başlandı. Gaziantep Valiliği,  “Zimem Defteri” geleneğini aynı adla hayata geçirdi. Bu vesile ile dar gelirli vatandaşımızın beş milyon ikiyüz bin liralık esnafa olan borcu kapatıldı.

Valilik bünyesinde görev yapan Vefa Sosyal Destek grubu ekipleri, 81 mahallede 400 bakkal ve 120 pide fırınını gezdi. Dezavantajlı mahallelerde bakkal ve fırınlardaki borçlar, hayırseverlerin bağışlarıyla ödendi. Toplam 5 milyon 200 bin liralık borç da kapanmış oldu.

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde Osmanlı’dan kalan geleneği sürdüren hayırsever, bakkalın tuttuğu 20 hanenin borcunun yazılı olduğu veresiye defterini 6 bin liraya satın aldı. 

Özellikle ramazan ayının gelmesiyle bu geleneği çok daha fazla duymaya başladık, Bursa’da iki hayırsever genç borcu olan bir vatandaşın borcunu ödedi.

Bursa’nın İnegöl ilçesinde iki genç, Osmanlı döneminde ramazan ayında zenginler tarafından yoksulların esnafa olan borçlarını ödemesine dayanan “zimem defteri” geleneğini yaşattı.

Basında çıkan haberlerin bu şekilde çoğalması sevindirici, Osmanlı kültüründe zimem defteri geleneği gibi başka örnek geleneklerin de yayılması dileğiyle…

100% LikesVS
0% Dislikes

Bir Cevap Yazın